Czy ściana działowa murowana najlepiej tłumi hałas?

Czy ściana działowa murowana najlepiej tłumi hałas?

Postprzez tymek » 2012-08-20, 14:09

Chciałbym mieć cichy dom jako całość, ale także by dźwięki i hałas z jednego pokoju nie przedostawały się do drugiego. Czy najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie użycie ścian działowych murowanych a nie z płyt?
tymek

Odp

Google - reklama

Re: Czy ściana działowa murowana najlepiej tłumi hałas?

Postprzez budowlaniec » 2012-08-20, 21:05

Przy budowie domu, który ma się znaleźć w potencjalnie głośnej okolicy, warto już podczas jego konstruowania wykorzystać materiały o dobrych właściwościach akustycznych.

Dobre parametry izolacyjne pod względem dźwiękowym posiadają ściany murowane.

Wznosi się je niestety o wiele dłużej niż ścianki z materiałów lekkich o niewielkiej gęstości, ale za to od razu zapewniamy sobie izolację akustyczną.

Pamiętajmy, że im większa gęstość i ciężar materiału budowlanego, tym ma on o wiele większą zdolność do tłumienia jakichkolwiek hałasu, dochodzących zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza pomieszczeń. Jeśli ścianka ma chronić przed umiarkowanym hałasem, to do jej wygłuszenia wystarczy wykorzystanie materiałów budowlanych o grubości około 8 cm.
Powinny one wytłumić hałasy na poziomie około 30 db.

Dla hałasów na poziomie 40 db konieczne będzie zastosowanie materiałów budowlanych o grubości około 12 cm. Mogą to być cegły silikatowe pełne, które posłużą na zbudowanie ścianki. Później należy je z dwóch stron otynkować i pomalować. Pustaki ceramiczne będą miały podobne do silikatów właściwości izolacji akustycznej.

Im większa grubość ściany, tym będzie ona bardziej wytłumiona. Nie można oczekiwać, że ścianki gips-kartonowe będą tłumić w zasadzie jakiekolwiek dźwięki.
budowlaniec

Postprzez Weronika » 2012-11-16, 08:01

Ja wiem o tym najlepiej.
Byłam ostatnio u znajomego, który ma właśnie ścianę z gips kartony w domu i naprawdę wszytko słychać.
Weronika

Postprzez Maniek2 » 2012-11-30, 07:32

tymek napisał(a):Chciałbym mieć cichy dom jako całość, ale także by dźwięki i hałas z jednego pokoju nie przedostawały się do drugiego. Czy najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie użycie ścian działowych murowanych a nie z płyt?

Pewnie że murowana jest najlepsza. Masz trwała i solidna ścianę, która zawsze coś tam hałasu przepuszcza ale nie tak dużo.
Z gips kartonu kiedyś w nią wpadniesz i będzie po ścianie:)
Maniek2

Postprzez buka » 2012-12-17, 15:48

Wydaje mi się że murowana jest najlpesza do tego celu:)
buka

Postprzez Zuza » 2012-12-27, 13:35

Według mnie, jak najbardziej jest to zasadnicza ściana, mocna, trwała i stabilna, która powoduje, że świetnie możemy wyciszyć mieszkanie.
Zuza

Postprzez budowlany » 2013-01-10, 17:46

Po części nie zgadzam się z moimi przedmówcami. Stosując między płyty wytłumienie np watę szklaną, mineralną albo różnego rodzaju maty akustyczne można uzyskać dość dobre efekty. Na ściany często stosuje się dwie płyty na raz, a to z kolei sprawia że ściana nie jest wcale taka słaba i napewno nigdy nikt w nią nie wpadnie.
budowlany

Postprzez rico667 » 2013-10-07, 11:36

Tu znajdziesz wskazówki, które Ci się przydadzą podczas budowy
rico667

Postprzez michulka » 2018-02-23, 16:40

Najlepiej izolują akustycznie masywne materiały na ściany działowe - silikaty albo pustaki ceramiczne. U mnie to jest akurat pustak Porotherm i jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolony.
michulka

Postprzez ogoniasty » 2019-02-25, 21:13

Ściany działowe w domu jednorodzinnym powinny być murowane. Porotherm 11,5 cm ma bardzo wysoką izolacyjność akustyczną. Moim zdaniem jakość akustyczna tego materiału spokojnie wystarczy, żeby zabezpieczyć pomieszczenia przed przechodzeniem dźwięków z innych pomieszczeń poprzez ściany. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku - te niecałe 50 db Porothermu to dobry wynik, ale nie jest to bunkier albo materiał izolujący jak w studio nagraniowym :) Niektóre osoby mają takie oczekiwania i to jest absurd przy tego typu materiałach - ani ceramika ani silikat nie zapewni tak wysokiej izolacyjności akustycznej. Jedyna opcja w takiej sytuacji to specjalne panele wygłuszające albo pustaki akustyczne (Porotherm AKU).
ogoniasty

Zobacz też to

Doradca Reklama

Powrót do Ściany i stropy