Czy budynki mogą być inteligentne?

Czy budynki mogą być inteligentne?

Postprzez ekspert » 2012-08-27, 19:13

Czy budynki mogą być inteligentne? Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii tak. Wyczuwają zmiany w otoczeniu i dopasowują się do potrzeb użytkowników. Dzięki temu zapewniają większe bezpieczeństwo, komfort i efektywność energetyczną. Co więcej, takie budynki przestają być już tylko rzadko spotykaną, drogą ekstrawagancją.

Inteligentne, czyli jakie?


Koncepcja budynków inteligentnych powstała w latach 70-tych w USA i początkowo odnosiła się do budynków komercyjnych i przemysłowych. Na czym w zasadzie polega ich działanie? – Budynki inteligentne to takie, które poprzez zastosowanie wysokich technologii, systemu czujników i zintegrowanego systemu zarządzania wszystkimi instalacjami reagują i dostosowują się do zmian w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym. Dzięki temu są one bardziej komfortowe i bezpieczne, a także tańsze w eksploatacji – wyjaśnia Grzegorz Siewiera, prezes firmy LSI Software, jednej z czołowych firm zajmujących się dostarczaniem rozwiązań inteligentnych budynków. Są one wdrażane głównie w budynkach biurowych, przemysłowych i instytucjach. Jednak coraz częściej buduje się także zaawansowane technologicznie domy.

Dom myślący jak człowiek

W budynkach inteligentnych możliwa jest integracja, kontrola i optymalizacja wszystkich systemów i instalacji, takich jak alarmowy, przeciwpożarowy, oświetlenie, wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie, obsługa urządzeń audio-video i wiele więcej. W domach można np. w sposób scentralizowany zarządzać sterowaniem rolet i włącznikami światła w każdym pomieszczeniu. – Dzięki integracji wszystkich systemów zarządzanie nimi staje się o wiele prostsze. Dodatkowo minimalizuje się wpływ budynku na środowisko, zwiększa jego funkcjonalność i zapewnia dużą efektywność energetyczną. Przykładowo, jeśli czujniki wskażą, że w jednym z pomieszczeń temperatura jest zbyt niska, to system podgrzeje powietrze tylko w nim, a nie w całym budynku, gdzie temperatura jest odpowiednia. Budynek może też pozwolić na optymalizację oświetlenia – dostosowuje je do pory dnia czy poziomu jasności pomieszczenia lub aktywuje je tylko wtedy, gdy ktoś znajduje się w pomieszczeniu. Takie funkcje pozwalają na dużą oszczędność energii – tłumaczy Grzegorz Siewiera z LSI Software. Inne przykłady działania inteligentnych budynków? Dzięki czujnikowi zmierzchu, system wie kiedy powinien opuścić żaluzje i zapalić światła na zewnątrz. W zależności od pory roku może także „dawkować” energię słoneczną w celu dogrzewania lub chłodzenia domu (odpowiednio podnosząc lub opuszczając rolety). Budynek może także symulować obecność domowników, kiedy w rzeczywistości są poza domem, np. na wakacjach. Steruje zapalaniem i gaszeniem świateł w różnych pomieszczeniach oraz odtwarza dźwięki, nagrane przez właścicieli czy włącza telewizor na jakiś czas. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko włamania.

Finansowe wsparcie dla proekologicznych rozwiązań


To co jest szczególnie ważne to fakt, że inteligentne budynki pozwalają na oszczędzanie energii. Do 2020 roku, według wytycznych Unii Europejskiej, wszystkie budynki w Polsce mają być przystosowane do jej bardzo niskiego zużycia, zbliżonego do domów pasywnych. Wymaga to rozwiązań, które dążą do ograniczenia strat ciepła, a technologie mogą dodatkowo wspierać efektywność energetyczną. W przypadku decyzji o wprowadzeniu takich inteligentnych rozwiązań w budynku mieszkalnym, można poszukać możliwości wsparcia dla inwestycji proekologicznych. - W przypadku kredytowania nieruchomości, w których zastosowano technologie umożliwiające efektywne wykorzystanie energii zużywanej na ogrzewanie, kredytobiorcy mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu hipotecznego oferowanego przez Bank Ochrony Środowiska. W odniesieniu do nieruchomości posiadających odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, instalację odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperatorów) lub posiadających status budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego bank daje możliwość uzyskania niższej w stosunku do oferty standardowej marży kredytu. Obniżki wynoszą od 0,1-0,5 punktu procentowego, w zależności od kwoty kredytu, wartości wskaźnika LTV oraz rodzaju zastosowanej technologii – mówi Łukasz Kosiński, ekspert Credit House Polska i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Budynki inteligentne przestają być traktowane jak kaprys i droga zabawka. Choć ten rynek dopiero się rozwija, to według wielu ekspertów w 2012 r. większość nowoskonstruowanych lub remontowanych budynków na świecie będzie się już zaliczać do inteligentnych.
Avatar użytkownika
ekspert
 
Posty: 73
Dołączył(a): 2012-08-14, 11:39

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Re: Czy budynki mogą być inteligentne?

Postprzez Rado » 2012-09-05, 08:25

Ja kiedyś czytałem o inteligentnym ogrzewaniu, które wykorzystywało powietrze z gotowania i innych ciepło - twórczych urządzeń w domu do ogrzewania domu.
Powietrze było filtrowane i dalej wpuszczane do obiegu domu.
Rado
 
Posty: 21
Dołączył(a): 2012-09-05, 08:14
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czy budynki mogą być inteligentne?

Postprzez bronka » 2012-12-13, 16:48

Teraz niemal cały dom może być inteligentny, a wszystko za pomocą jednego systemu. Jest to świetne ale drogie rozwiązanie. Mimo to sama zastanawiam się czy z niego nie skorzystać:)
bronka
 
Posty: 15
Dołączył(a): 2012-12-13, 16:42

Re: Czy budynki mogą być inteligentne?

Postprzez Malgoska » 2012-12-23, 09:32

Teraz jest tak, że normalnie nastawiasz sobie odpowiedni program wychodzisz do pracy, a jak wrócisz masz w mikrofali ciepły obiad ;P
bo dom jest oazą spokoju:)
Avatar użytkownika
Malgoska
 
Posty: 15
Dołączył(a): 2012-12-12, 07:37

Re: Czy budynki mogą być inteligentne?

Postprzez green » 2013-10-19, 11:02

Ja czytałam na Dominteligentny.pl o iPad który steruje całym domem. I tak sobie myślę co się będzie działo jak taki iPad gdzieś się zapodzieje.:) A swoja drogą podobają się mi takie "myślące" budynki.
green
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2013-03-20, 16:24

Re: Czy budynki mogą być inteligentne?

Postprzez green » 2013-11-22, 12:12

Również podobają się mi takie inteligentne rozwiązania.Niedawno czytałam o sterowaniu dotykowym w kuchni. Podczas prac kuchennych , często myślałam że takie rozwiązanie byłoby rewelacyjne, a tu jest:) ktoś wymyślił.
green
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2013-03-20, 16:24

Re: Czy budynki mogą być inteligentne?

Postprzez mazylda87 » 2014-01-28, 08:00

Inteligentne rozwiązania są niestety w naszym kraju rozwiązaniami bardzo drogimi, szkoda, że nie są to możliwości dostępne dla wszystkich stających przed decyzją o budowie, na pewno zdecydowanie więcej osób chciałoby wtedy działać pro-ekologicznie!
mazylda87
 
Posty: 14
Dołączył(a): 2013-07-12, 07:19

Re: Czy budynki mogą być inteligentne?

Postprzez carmin70 » 2014-11-27, 09:43

No tak inteligentne ok, podobnie jak bodajże w przypadku ogrzewania mowa o pompach ciepła chyba - coś takiego moi znajomi zakładali że pompa gruntowa była i pobierało się energię z ziemi?
Odnośnie domów inteligentnych już na jednym forum było ciekawe zapytanie bo ktos przyjął, że sterowanie będzie z poziomu komputera ale w momencie podłaczenia pod internet - a co jak braknie prądu i nie ma neta? Jak jest garaż otwarty to się już go nie zamknie ;))
Jest to dobre rozwiązanie jak człowieka nie ma w domu może sprawdzić co się dzieje, zdalnie wyłaczyć itp różne urządzenia:)
carmin70
 
Posty: 8
Dołączył(a): 2014-11-06, 10:30

Re: Czy budynki mogą być inteligentne?

Postprzez wzzst » 2014-12-05, 14:15

No tak, przecież już teraz możemy je sterować za pomocą smartphone
http://wasoszwita.pl/
wzzst
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2014-12-05, 14:13

Re: Czy budynki mogą być inteligentne?

Postprzez am865 » 2014-12-08, 08:54

Przed zakupem mieszkania w Chełmie należy nieruchomość zbadać pod kątem prawnym. Należy sprawdzić czy nie nieruchomość nie ma żadnych wad prawnych, jaka jest faktycznie powierzchnia, czy są jakieś ograniczenia i roszczenia innych osób. Możesz to sprawdzić przez internet, nie wychodząc z domu.
am865
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2014-12-08, 08:52


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 am
Następna stronaPowrót do Portal branży budowlanej 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość