Testuję pompę ciepła Ariston Nuos Evo 110

Testuję pompę ciepła Ariston Nuos Evo 110

Postprzez olafmario » 2015-09-15, 19:59

Od ponad miesiąca jestem użytkownikiem powietrzenej pompy ciepła firmy Ariston model Nuos Evo 110, którą otrzymałem do testowania w ramach konkursu Aristona. Jako laureat konkursu i użytkownik pompy chciałbym się podzielić swoimi wrażeniami z jej instalacji, użytkowania i jej funkcjonowania. W moim przypadku pompa ta ma do spełnienia dwie funkcje, po pierwsze służy do podgrzania wody użytkowej, a po drugie do "uzdatnienia" powietrza w podpiwniczonej części domu, które zwykle w lecie jest najchłodniejszym miejscem w domu ale zarazem powietrze jest najbardziej wilgotne i o specyficznym zapachu. Pompa wisząca w sąsiednim pomieszczeniu zasysa powietrze z zawilgoconego pomieszczenia przez otwór w ścianie o średnicy 150 mm i odzyskuje zawarte w nim ciepło do podgrzania wody, natomiast zimne powietrze jest usuwane na zewnątrz budynku przez rurę PCV o przekroju prostokąta 150/70. Czyli funkcja grzewczo-wentylująca :)

Pompa ciepła obsługuje dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 180m2 w połowie podpiwniczony. Dom jest ocieplany styropianem i wełną mineralną. W części podpiwniczonej wentylacja grawitacyjna, a w jednym pomieszczeniu wspomagana wentylatorem elektrycznym z czujnikiem wilgotności. Ponieważ najprawdopodobniej izolacja części podpiwniczonej nie została wykonana najlepiej a wentyltorek nie daje rady to używam osuszacza powietrza, który pomaga ale na dłuższą metą to rozwiązanie przejściowe. Przebudowa domu żeby zainstalowac jakąś wentylację z prawdziwego zdarzenia jest teraz zbyt kosztowna i ryjnująca dom, więc zdecydowałem się na eksperyment z pompą powietrza. W następnym wpisie podzielę się informacją z montażu i wynikiem eksperymentu :?:
olafmario

Odp

Google - reklama

Re: Testuję pompę ciepła Ariston Nuos Evo 110

Postprzez olafmario » 2015-09-20, 09:55

Pompa została zamontowana w pomieszczeniu gospodarczym w piwnicy, ponieważ jednym z celów jej montażu była poprawa jakości powietrza w znajdującym się obok pomieszczeniu rekreacyjnym, w którym normalna wentylacja grawitacyjna oraz nawiewniki w oknach nie radziły sobie z wymianą wilgotnego powietrza. Problem dotyczy głównie pory letniej, gdyż w zimie pomieszczenie jest ogrzewane. Instalacja nie wymagała dużych przeróbek, chociaż jak się okazało instalator napotkał na problem po uruchomieniu pompy, który na początku po telefonicznym jego opisaniu wyglądał na uszkodzony zawór zwrotny. Jak się okazało zawór zwrotny pompy był dobry, natomiast w istniejącej instalacji domowej w/g opinii instalatora jest wykonane niepoprawnie połączenie cyrkulacji z wodą zimną, co spowodowało że po uruchomieniu pompy, w kranie z zimną wodą na początku była ciepła. Zainstalowanie 2 dodatkowych zaworów załatwiło sprawę, gdy znalezienie obecnie miejsca gdzie nastąpiło kilkanaście lat temu złe połączenie rurek od cyrkulacji z zimną wodą wiązałoby się z dewastacją łazienek.
Połączenie pompy z istniejącą instalacją i zasobnikiem wody wymagało jedynie wstawienia 2 rurek miedzianych na długości 3 m i później kilku zaworów. Koszt dostosowania do istniejącej instalacji to ok. 800 zł. Obecnie mam 2 opcje do wykorzystania pompy: a) pompa wspomaga podgrzanie wody w zasobniku, b) pompa sama podgrzewa wodę użytkową bez wykorzystania zasobnika i kotła kondensacyjnego (oszczędność na zużyciu gazu). Testuję opcję b) i na razie problem złej jakości powietrza w pokoju rekreacyjnym ustąpił, a i nie ma póki co problemu z ciepłą woda użytkową dla 3 osobowej rodziny. Instalator wykonał pracę w porządny sposób i zostawił po sobie posprzątane pomieszczenie, co się chwali. :)
olafmario

Postprzez olafmario » 2015-09-20, 10:47

Pompa już wisi na ścianie i pracuje. Montaż odbył się w ciągu jednego dnia ale do najłatwiejszych nie należał bo zająć 3 osobowej ekipie 10 godzin. Niestety wymagana jest wizyta ekipy monterów ponownie, gdyż prawdopodobnie zawór zwrotny w pompie jest uszkodzony, ponieważ zimna woda po odkręceniu kurka jest przez chwilę gorąca. Montaż z przygodami ale pompa prezentuje się na ścianie okazale, jest bardzo cicha, łatwa w obsłudze i na razie sprawnie uzyskuje zaprogramowaną temperaturę wody. Do odprowadzenia powietrza na zewnątrz budynku instalator użył pod sufitem rurę prostokątną zamiast okrągłej co wygląda w/g mnie dużo estetyczniej a nie traci w żaden sposób na parametrach i wydajności. Teraz pompę czeka test w dłuższym okresie czasu podczas użytkowania. Mam nadzieję że wypadnie pozytywnie.
olafmario

Postprzez olafmario » 2015-09-20, 11:01

Póki co pompa działa cicho i poprawnie aczkolwiek moje nadzieje że będzie w stanie podgrzać wodę użytkową bez angażowania kotła gazowego legły w gruzach. Wynika to z tego że wybrałem małą pompę 110 l gdzie dla trzech osób korzystających z prysznica jedna po drugiej lub w tym samym czasie potrzebne jest 150-200 l. Niemniej jednak moim pierwotnym celem było podgrzanie wstępne zasobnika z wodą ogrzaną kotłem gazowym i przewentylowanie mojego pomieszczenia rekreacyjnego więc nie mogę narzekać. I póki co cel ten jest realizowany zgodnie z moim oczekiwaniem, powietrze jest dużo lepszej jakości a i zużycie gazu powinno być trochę mniejsze.
olafmario

Postprzez olafmario » 2015-09-20, 12:22

Załączam zdjęcie prezentujące pompę i jej instalację.
Załączniki
ADSC_0264.jpg
Tuż po zainstalowaniu na ścianie
ADSC_0264.jpg (16.49 KiB) Przeglądane 5183 razy
olafmario

Postprzez olafmario » 2015-09-20, 12:26

... i jeszcze jedno zdjęcie...
Załączniki
ADSC_0266.jpg
podłączenie pompy do instalacji...
ADSC_0266.jpg (27.94 KiB) Przeglądane 5181 razy
olafmario

Postprzez olafmario » 2015-09-20, 12:30

..i kolejne zdjęcie...
Załączniki
ADSC_0269.jpg
połączenie pompy z zasobnikiem wody
ADSC_0269.jpg (38.6 KiB) Przeglądane 5179 razy
olafmario

Postprzez olafmario » 2015-09-20, 12:35

..ostatnie zdjęcie...
Załączniki
DSC_0265.jpg
widok pompy po zaszpachlowaniu ściany
DSC_0265.jpg (18.84 KiB) Przeglądane 5171 razy
olafmario

Postprzez olafmario » 2015-09-26, 12:59

Pompa pracuje w porządku aczkolwiek mam wrażeniem, że ciśnienie wody w instalacji jest nieznacznie niższe niż przed jej zamontowaniem, np. w kabinie prysznicowej. Ale może to złudzenie??
Zachęcam także do odwiedzenia blogu Aristona, gdzie osoby które wzięły udział w konkursie na testerów różnych pomp opisuję swoje doświadczenia z wyborem, montażem, uruchomieniem i funkcjonowaniem urządzeń. Link w załączeniu.
http://www.aristonthermo.com.pl/
olafmario

Zobacz też to

Doradca Reklama

Powrót do Pompa ciepła