Domek letniskowy krok po kroku

Domek letniskowy krok po kroku

Postprzez ekspert » 2012-08-16, 08:06

Posiadanie własnego, małego domku letniskowego w ładnej okolicy, w pobliżu lasu czy jeziora, to marzenie wielu Polaków. Można je ziścić, ale trzeba mieć ku temu odpowiednie środki finansowe oraz wiedzę, jak całą inwestycję przeprowadzić. Letni domek w konsekwencji może stać się odskocznią od wielkomiejskiego życia. Azylem, do którego będziemy uciekać wtedy, gdy hałas miasta stanie się dla nas nie do zniesienia.

Poza wszystkim, domek letniskowy można traktować jako inwestycję. Jeśli będzie położony w ładnej okolicy, można go wynajmować turystom i czerpać dzięki temu realne korzyści finansowe. Przed przystąpieniem do snucia takich dalekosiężnych planów, warto zorientować się, gdzie możemy kupić działkę i ile to będzie kosztowało. Znacznie łatwiej jest przeprowadzić inwestycję w domek letniskowy, jeśli już posiadamy działkę w ciekawej okolicy.

Działka pod domek letniskowy powinna leżeć w okolicy, w której warto wypoczywać. Może być ona zlokalizowana w pobliżu rzeki, stawu, jeziora, morza, czy też w lesie lub w górach. Nie ma tu dużych ograniczeń. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy wypoczywać i co nam się podoba. Najczęściej, działki pod domek letniskowy są kupowane na wybrzeżu Bałtyku, na Mazurach, czy w górach. Działki zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast, w okolicy o walorach turystycznych, również mogą być dobrym wyborem, jeśli chodzi o przyszłą budowę domku letniskowego. Dzięki swemu położeniu, do domku letniskowego z wielkiego miasta można dotrzeć w kilka chwil. Jest to niewątpliwy atut takiej lokalizacji.

Przed zakupem działki, czy to nad morzem, jeziorem, czy w górach, inwestor powinien dokładnie przyjrzeć się miejscowemu planu zagospodarowania przestrzennego. Wgląd do niego można uzyskać w urzędzie właściwej gminy. Należy sprawdzić, w jakim terenie leży działka, jaką zamierzamy nabyć. Plan zagospodarowania przestrzennego wskazuje, jakie przeznaczenie ma dana działka, a także działki, które leżą w bezpośrednim sąsiedztwie. Z planu dowiemy się, czy na tym terenie nie jest przypadkiem planowana większa inwestycja – budowlana lub przemysłowa. Jeśli w tym miejscu ma przebiegać droga szybkiego ruchu, nie warto kupować tam działki pod domek letniskowy. W końcu w tym miejscu mamy przecież wypoczywać. Każda większa inwestycja, np. w zakład przemysłowy, stację benzynową itp. w okolicy działki, w zasadzie dyskwalifikuje ją w oczach inwestora. Wszelkie inwestycje wpływają negatywnie na walory otoczenia.

Jeśli gmina nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a taka sytuacja może się zdarzyć, powinniśmy się zwrócić do organu administracji publicznej owej gminy, tj. do wójta lub prezydenta, o wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu. One również powinny stanowić podstawę oceny przydatności działki i jej walorów estetycznych, pod kątem budowy przyszłego domku letniskowego.

Na wstępie przyjdzie nam zapłacić podatek od nieruchomości o charakterze rekreacyjnym. Może być on wyższy niż w przypadku zakupu gruntu pod zabudowę jednorodzinną. Jeszcze przed ostatecznym zakupem działki musimy sprawdzić, czy na tym terenie istnieje możliwość podłączenia naszej nieruchomości do mediów – sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, czy też energetycznej i gazowej. Być może, że przyłącze do sieci pochłonie tak wysokie koszty, że zakup działki w tym miejscu stanie się kompletnie nieopłacalny.

Jeśli już kupimy działkę pod budowę domku letniskowego, musimy rozpocząć jego budowę, a to naturalnie wiąże się z poniesieniem kosztów. Po pierwsze, musimy ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę do określonych organów administracji publicznej. Taki dokument wydaje odpowiedni starosta bądź prezydent miasta na prawach powiatu. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć szereg ważnych dokumentów, wśród których wymienia się akt notarialny nabycia działki lub inny dokument, który potwierdzi naszą własność do gruntów, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o zabudowie przestrzennej, jak i projekt domu letniskowego.

Po wyborze i zakupie działki, przychodzi czas na zadecydowanie, jaki kształt ma mieć nasz przyszły domek letniskowy. Projekt domku letniskowego można zlecić architektom, albo zdecydować się na zakup gotowego projektu z katalogu. Na ogół, obiekt letniskowy, który nie służy do całorocznego mieszkania, jest tańszy w budowie. Cena za projekt domku rekreacyjnego nie musi być wysoka. Już za 1000 zł prawdopodobnie uda nam się nabyć ciekawy projekt architektoniczny takiego domku.

Projekt powinien odpowiadać naszym indywidualnym preferencjom i oczekiwaniom. Kiedy już zostanie wybrany, można go dołączyć wraz z pozostałymi dokumentami do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia można przystąpić do realizacji całej inwestycji. Warto zrobić jej wstępny kosztorys, ponieważ pozwoli on nam chociaż na oszacowanie w sposób prawdopodobny tego, ile będzie kosztowało postawienie i wykończenie domku letniskowego na naszej działce.
Avatar użytkownika
ekspert
 
Posty: 73
Dołączył(a): 2012-08-14, 11:39

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Re: Domek letniskowy krok po kroku

Postprzez Tomasz111 » 2012-12-11, 18:41

Takie domki letniskowe na kaszubach są świetnym pomysłem, zwłaszcza gdy na co dzień mieszkamy w mieście i np na wakacje chcemy wyjechać na wieś i odpocząć. Domek letniskowy znakomicie sie w tej sytuacji sprawdza:)
Avatar użytkownika
Tomasz111
 
Posty: 16
Dołączył(a): 2012-12-11, 18:35

Re: Domek letniskowy krok po kroku

Postprzez adamek6 » 2012-12-14, 12:41

To taka ucieczka z wielkiego miasta,taki domek świetna sprawa.
adamek6
 
Posty: 11
Dołączył(a): 2012-12-11, 15:07

Re: Domek letniskowy krok po kroku

Postprzez budowlany » 2013-01-17, 20:38

Taki domek to naprawdę świetna sprawa ale żeby pojechać raz albo dwa razy do roku to się chyba nie opłaca. Po pierwsze wiele kosztuje, po drugie jak przyjedziemy to najpierw trzeba wszystko doprowadzić do porządku, posprzątać i ten sposób pół urlopu zleci. Do tego opłaty itd. Lepiej chyba coś wynająć i wiele taniej wyjdzie
budowlany
 
Posty: 100
Dołączył(a): 2013-01-09, 17:22

Re: Domek letniskowy krok po kroku

Postprzez pamparampam » 2014-03-18, 23:21

Dla mnie takie miejsce, gdzie można posiedzieć w ciszy i spokoju jest niezbędne. W dużych miastach jest szum, gwar i pogoń za kasą. Warto od tego odpocząć, odstresować się i zapomnieć o problemach. Przechodząc do meritum Co do samego domku to nie trzeba mieć pozwolenia na budowę domku, ani zatrudniać architekta - można to skutecznie ominąć. Ja nie lubię biurokracji więc zdecydowałem się na domek letniskowy na kołach - tak, tak na KOŁACH - to nie jest żart :) Nie jest on trwale związany z gruntem, więc nie potrzeba pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie. Poza tym polecam kupić domek całoroczny i to nie na allegro czy z Holandii, bo to zwykły nieocieplony czasem nawet plastikowy badziew. Dowiadywałam się też ile kosztuje sprowadzanie domu z Holandii - jakieś 150-200e za sam transport, wiec gra nie warta jest świeczki. Letniskowo.pl ma ciekawą ofertę tego typu domków - ja właśnie od nich kupowałem. Moim skromnym zdaniem zawsze warto inwestować w jakość i nie bawić się w dodatkowe stwarzanie sobie problemów. Tutaj jest cennik jakby ktoś był zainteresowany tematem http://www.letniskowo.pl/pl/cennik-domkow-letniskowych.html
pamparampam
 
Posty: 25
Dołączył(a): 2013-06-18, 18:22

Re: Domek letniskowy krok po kroku

Postprzez WeldsystemPL » 2014-04-28, 10:44

Generalnie rzecz biorąc taki domek letniskowy to znakomita sprawa,oczywiście jeżeli mowa o mieszkaniu w nim np: na okres wakacji. Ucieczka z dala od miejskiego zgiełku i hałasu,jak się okazuje w praktyce koszty jego wykonania wcale nie są takie duże.
WeldsystemPL
 
Posty: 14
Dołączył(a): 2014-04-17, 09:58

Re: Domek letniskowy krok po kroku

Postprzez Tynkaaa15 » 2015-09-24, 15:44

Też myślałam o postawieniu domku letniskowego ale stwierdziłam, że szkoda czasu zwłaszcza, że nia mam nikogo znajomego kto by mi postawił, więc postanowiłam kupić domek holenderski. O wiele bardziej funkcyjny, super zakup. Ja np kupiłam u nich http://www.domki-holender.pl/szczegoacute321y-oferty.html fajna sprawa, pozdrawiam :)
Tynkaaa15
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2015-09-24, 15:40

Re: Domek letniskowy krok po kroku

Postprzez pamtex » 2015-09-25, 09:55

Ile może wynieść budowa takiego domku łącznie z wykupieniem działki i wszystkimi innymi sprawami? Mniej wiecej?
pamtex
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2015-09-23, 07:58


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 amPowrót do Krok po kroku 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość