Warunki zabudowy - jakie dokumenty i formalności?

Warunki zabudowy - jakie dokumenty i formalności?

Postprzez rysiu » 2012-08-21, 11:36

Witam
Chciałbym wniosek o warunki zabudowy do gminy dotyczące działki na której chciałbym wybudować mały dom jednorodzinny.
Powiedzcie jakie dokładnie formalności mnie czekają by takie warunki uzyskać?
Jakie dokumenty trzeba złożyć w gminie o wydanie warunków zabudowy ? Jak długo to wszystko trwa?
rysiu
 

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Warunki zabudowy krok po kroku

Postprzez ekspert » 2012-08-21, 21:37

Warunki zabudowy krok po kroku

Budowanie domu musi być poprzedzone uzyskaniem wielu zezwoleń i dokumentów z urzędu gminy i nie tylko. Konieczne jest między innymi wytyczenie warunków zabudowy. Decyzja o warunkach zabudowy została określona w ustawie z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Gminy są zobowiązane do uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na swoim terenie. Jeśli jednak jeszcze nie dopełniły tego obowiązku, a mieszkaniec tych terenów będzie chciała zbudować na nich dom, gmina musi wydać dla niego warunki zabudowy. W tym celu inwestor musi złożyć stosowny wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Avatar użytkownika
ekspert
 
Posty: 73
Dołączył(a): 2012-08-14, 11:39

Dokumenty i formalności

Postprzez ekspert » 2012-08-21, 21:38

Wniosek o wydanie dokumentu o warunkach zabudowy jest pierwszym krokiem na drodze do ich pozyskania. Składa się go do

wójta, burmistrza albo prezydenta miasta

wojewody, jeśli chodzi o tereny zamknięte w rozumieniu przepisów prawa budowlanego,

dyrektora właściwego miejscowo urzędu morskiego, jeśli mowa jest o morskich wodach wewnętrznych lub morzach terytorialnych,

wójta, burmistrza lub prezydenta, na obszarze właściwości którego znajduje się większa część terenu inwestycji – w przypadku inwestycji swym zasięgiem wykraczających poza obszar jednej tylko gminy.

Wniosek o wydanie decyzji dotyczących warunków zagospodarowania przestrzennego powinien zawierać takie informacje jak:

granice terenu objętego wnioskiem, przedstawione na kopii mapy zasadniczej lub w przypadku jej braku na kopii mapy ewidencyjnej, obejmującej teren, którego wniosek dotyczy i najbliższe otoczenie tego terenu,

funkcje i sposoby zagospodarowania terenu,

charakterystykę zabudowy i zagospodarowania terenu,

dane dotyczące zapotrzebowania na wodę, energię,

sposoby odprowadzenia i oczyszczania ścieków,

inne potrzeby w zakresie infrastruktury technicznej, a w szczególnych przypadkach sposoby unieszkodliwiania odpadów,

charakterystyczne parametry techniczne inwestycji oraz w przypadku braku obowiązku wykonania oddziaływania inwestycji na środowisko, dane charakteryzujące jej wpływ na środowisko.

Do wniosku inwestor powinien dołączyć określone załączniki, w tym kopię aktualnej mapy zasadniczej w skali 1:500. Taką mapę można uzyskać w wydziale geodezji w starostwie powiatowym albo w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Mapa powinna być zaktualizowana przez geodetę, co pociąga za sobą sporą opłatę rzędu nawet 1200 zł. Drugim załącznikiem do wniosku jest oświadczenie przedsiębiorstw, że istniejące sieci uzbrojenia terenu są wystarczające do realizacji planowanego obiektu albo że planowana jest ich rozbudowa. Oświadczenie to można uzyskać składając wnioski wraz z dokumentem potwierdzającym prawo do własności (np. wypis z księgi wieczystej) oraz mapą sytuacyjną w lokalnych przedsiębiorstwach – energetycznym, wodno–kanalizacyjnym i gazowym
Avatar użytkownika
ekspert
 
Posty: 73
Dołączył(a): 2012-08-14, 11:39

Kiedy wydanie decyzji o warunkach zabudowy?

Postprzez ekspert » 2012-08-21, 21:39

Organ wydający decyzję o wskazaniu warunków zabudowy dla danego terenu rozpatruje wniosek po przeprowadzeniu dokładnego postępowania administracyjnego. Obejmuje ono dokonywanie stosownych, wymaganych prawem uzgodnień z innymi organami. Po tym etapie wydawana jest decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Ważne jest to, że nie można odmówić wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli zamierzenie inwestora nie jest sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Powodem odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie może być brak na danym terenie miejscowego planu. Taka sytuacja wymusza natomiast zastosowanie specjalnej procedury, z rozprawą administracyjną i oceną wojewody w zakresie zgodności z prawem przygotowanych warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Decyzja o warunkach zabudowy zawiera ustalenia, warunki i wymagania, które są wiążące nie tylko dla samej osoby inwestora, ale również dla projektanta podejmującego się opracowania projektu budowlanego na zlecenie inwestora.

Decyzja o warunkach zabudowy musi być wydana w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia wniosku. Jeśli warunki zabudowy wydane przez określony organ budzą wątpliwości inwestora, można się od nich odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Warto podkreślić fakt, że decyzja wydawana jest bezpłatnie.
Avatar użytkownika
ekspert
 
Posty: 73
Dołączył(a): 2012-08-14, 11:39

Warunki do wydania decyzji

Postprzez ekspert » 2012-08-21, 21:40

Decyzja o warunkach zabudowy zostanie wydana, gdy co najmniej jedna działka sąsiednia z tej samej drogi publicznej jest zabudowana, teren ma dostęp do drogi publicznej, istnieje lub jest projektowana sieć uzbrojenia terenu wystarczająca dla planowanej inwestycji budowlanej, teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów, np. z gruntów rolnych na nierolnicze, a także wówczas, gdy decyzja jest zgodna z wszelkimi, odrębnymi przepisami.
Avatar użytkownika
ekspert
 
Posty: 73
Dołączył(a): 2012-08-14, 11:39

Re: Warunki zabudowy - jakie dokumenty i formalności?

Postprzez Dagmara » 2018-03-28, 10:14

A jeśli chodzi o wystąpienie o zmianę warunków zabudowy? z jednego domu na budowę dwóch - to prócz wniosku o zmianę jakie inne dokumenty będą potrzebne gminie?
Dagmara
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2018-03-28, 10:11


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 amPowrót do Jaki projekt domu - Opinie 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości