Energooszczędny czy pasywny?

Energooszczędny czy pasywny?

Postprzez tysya » 2014-01-27, 20:22

Witam, według Was który dom jest lepszy? jakie są różnice pomiędzy nimi? Pytam, bo od dosyć dawna poważnie zastanawiam się nad wybudowaniem domu, który będzie energooszczędny. Nie ukrywam, że obecne rachunki za ogrzewanie są bardzo wysokie, wiec wolę zainwestować w dom energooszczędny/pasywny i cieszyć się z mniejszych rachunków. I drugie pytanie, czy istnieje coś takiego jak dofinansowanie do budowy takich domów?
tysya

Odp

Google - reklama

Re: Energooszczędny czy pasywny?

Postprzez skrobacz » 2014-01-28, 09:28

Z tego co wiem dofinansowania do budowy domów energooszczędnych są prowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalna kwota dofinansowania to chyba 40000zł. Co do różnicy między tymi dwoma typami budynków, niestety nie odpowiem. Ale chętnie wysłucham :)
skrobacz

Postprzez Snooze » 2014-03-22, 12:35

Do ogrzania domu energooszczędnego potrzeba ok. 70 kWh/(m2/rok), a do pasywnego jedynie 15 kWh/(m2/rok) - taka jest różnica w tych dwóch pojęciach. Zatem lepiej mieć pasywny dom niż energooszczędny, aby uzyskać taki efekt trzeba dobrze zaizolować termicznie dom. np ściany najlepiej postawić z betonu komórkowego, ponieważ ma najlepszy wsp przenikania ciepła ze wszystkich powszechnie stosowanych materiałów i dzięki temu najefektywniej wykorzysta energię dostarczoną do ogrzania domu zatrzymując ją wewnątrz. Ściana niedocieplona z bloczków Termalica osiąga nawet U=0,173 W/m2K co jest świetnym wynikiem i nieosiągalnym dla ceramiki. Generalnie im mniejsze zapotrzebowanie na energię domu tym więcej oszczędzamy zatem warto pokusić się i przeliczyć budowę domu pod kontem lat eksploatacji i cen ogrzewania.
Snooze

Postprzez thermobudowniczy » 2014-06-23, 15:15

Znalazłem w sieci fajny artykuł z zestawieniem kosztów utrzymania budynku energooszczędnego:
http://blogbudowlany.pl/
Myślę, że odpowiada na pytanie w temacie.
thermobudowniczy

Postprzez Mikolajek » 2014-06-28, 13:03

Dyskutowałem na ten temat wiele razy z "ekspertami" i ja nadal twierdzę, że nie warto budować domów energooszczędnych czy pasywnych. To jest zazwyczaj lobbowanie na rzecz producentów, ale nijak to się ma do wydajności takiego domu. Ja nie polecam, chociaż ekspertem nie jestem.
Mikolajek

Postprzez thermobudowniczy » 2014-07-07, 09:54

Oczywiście zdania są podzielone, ale przy obecnym rozwoju technologii i coraz większej konkurencyjności na runku dom energooszczędny można wybudować właściwie w cenie domu tradycyjnego. Domy pasywne to już grubsza sprawa. Trzeba często zainwestować znacznie więcej w specyficzne rozwiązania. Ale już dla domu energooszczędnego koszty utrzymania stanowią połowę tego co w domu tradycyjnym. Moim zdaniem jak najbardziej warto.
thermobudowniczy

Postprzez KnaufTherm » 2014-07-28, 08:36

Mikolajek napisał(a):Dyskutowałem na ten temat wiele razy z "ekspertami" i ja nadal twierdzę, że nie warto budować domów energooszczędnych czy pasywnych. To jest zazwyczaj lobbowanie na rzecz producentów, ale nijak to się ma do wydajności takiego domu. Ja nie polecam, chociaż ekspertem nie jestem.

Jednak zgodzisz się, że efektywnie (tzn. że termoizolacja jest uzasadniona ekonomicznie i energetycznie) ocieplony budynek generuje mniejsze koszty eksploatacyjne?
e-rzecznik Knauf Therm
KnaufTherm

Postprzez Snooze » 2014-09-26, 16:04

Uważam, że do tematu należy podejść racjonalnie a najlepiej z kartką i ołówkiem w ręku i na chłodno przeliczyć koszty oraz płynące z nich korzyści, z moich obserwacji wynika iż podstawą jest posiadanie ścian oraz dachu o niskim wsp przenikania ciepła. Jeżeli chodzi o ściany to najlepiej sprawdza się beton komórkowy. Materiał ten daje największe oszczędności w stosunku do ceny.
Snooze

Postprzez BartlomiejS » 2014-09-29, 10:59

Warto również zainwestować nie tylko w energooszczędne ściany i dach, ale również w tak niezbędne energooszczędne wysokiej jakości okna i drzwi.

Pozdrawiam Bartek
BartlomiejS

Postprzez krystiano » 2014-10-06, 17:50

Przyznam, że mocno mnie interesuje to zagadnienie, ale u nas ciężko znaleźć jakieś konkretniejsze informacje
krystiano

Zobacz też to

Doradca Reklama

Powrót do Domy energooszczędne i pasywne