Strona 1 z 7

Kolektory słoneczne - czy warto?

PostNapisane: 2013-05-01, 10:50
przez Marika
Razem z mężem myśleliśmy ostatnio bardzo poważnie nad założeniem kolektorów słonecznych, bo w naszej gminie mówiono o dofinansowaniach do takiej inwestycji. Ale czy w ogóle te kolektory słoneczne są opłacalne czy to tylko taka ściema?

Re: Kolektory słoneczne - czy warto?

PostNapisane: 2013-06-28, 15:03
przez domator
Oczywiście, że warto dzięki kolektorom słonecznym w bardzo dużym stopniu masz możliwość oszczędzania energii. Nie musisz więc płacić wysokich rachunków bo kolektory znacznie je obniżają.

Re: Kolektory słoneczne - czy warto?

PostNapisane: 2013-08-14, 07:39
przez SunexSA
Przy wyborze kolektora pomóc może krótka analiza:
Przede wszystkim należy określić jaką instalację chcemy. To znaczy jak ta instalacja ma działać i do jakich celów ma być przeznaczona. Jednym słowem musimy zdefiniować potrzeby. Następnie możliwości techniczne. Miejsce pod montaż kolektorów, przestrzeń w pomieszczeniu tehnicznym/kotlowni na zbiorniki i pozostały osprzęt inst. solarnej. Najlepiej zlecić projektantowi wykonanie projektu takiej instalacji. Wtedy unikniemy zbędnych komplikacji na etapie realizacji instalacji.
Na podstawie powyzszych informacji możemy przystąpić do wybierania kolektorów słonecznych. I tutaj należy zwaracać uwagę na kilka podstawowych elementow:
Certyfikat jakości np. SolarKeymark lub polski certyfikat jakości wydawany przez IBMER. Certyfikat w obu przypadkach potwierdza, że kolektor spełnia wymogi normy PN-EN 12975. Taki certyfikat jest niezbędny przy ubieganiu się o dofinansowanie
- sprawność kolektora oraz jego moc
- Możliwości montażowe kolektorów. To znaczy montaż w poziomie lub w pionie. Należy to zweryfikować z dostępną powierzchnią montażową tak aby zmieściła się na niej wymagana ilość kol. Uwaga: kolektory można montowac zgodnie z ich przeznaczeniem czyli jezeli wybrany został kol. pionowy to może być zamontowany tylko pionowo.
- Obudowa kolektora - najlepiej aluminium lub stal nierdzewna
- okres gwarancji

Re: Kolektory słoneczne - czy warto?

PostNapisane: 2013-08-15, 15:48
przez michal67
Warto bo jesteś wtedy niezależny od ciągle wzrastających cen energii elektrycznej, ale najpierw poradź się jakieś specjalistycznej firmy, jakie dla ciebie będą najlepsze kolektory, bądź co bądź nie jet to mały wydatek.

Re: Kolektory słoneczne - czy warto?

PostNapisane: 2013-09-16, 14:59
przez Dexter
Ja również uważam, że jak najbardziej warto inwestować w kolektory słoneczne. Tym bardziej, że z tego co się orientuje istnieje nawet fundusz unijny dofinansowujący instalację takich systemów w gospodarstwach domowych. Oszczędzamy na energii, ogrzewaniu domu i wody - rachunki naprawdę są o wiele niższe.

Re: Kolektory słoneczne - czy warto?

PostNapisane: 2013-09-19, 11:30
przez Joseph33
Jak ma sie gdzie je zamontowac, to warto. UE przeciez doplaca i to sporo do tworzenia takich kolektorow slonecznych. No a dzieki temu mamy tansza energie ---> oszczedzamy:>

Re: Kolektory słoneczne - czy warto?

PostNapisane: 2013-10-15, 09:52
przez Sunex
Inwestycja w system solarny jest inwestycją jednorazową, która pozwala na zmniejszenie stałych wydatków związanych z ogrzewaniem domu i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. System solarny może pokryć w 60% roczne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową lub 25% łącznego zapotrzebowania na niskotemperaturowe centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Od pierwszego momentu rozpoczęcia pracy systemu solarnego, bezpłatną energię słoneczną przetwarzamy w energię cieplną w sposób bardzo wygodny, bo bezobsługowy.
Biorąc pod uwagę istniejące systemy dofinansowania, zwrot zakupu i montażu systemu solarnego powinien nastąpić w zależności od tego, jaki typ paliwa wykorzystujemy (prąd, gaz, olej czy węgiel) w okresie od 3 do 6 lat. Nie uwzględniamy tutaj nieuniknionych wzrostów cen paliw, gdyż trudno przewidywać jak duże to będą podwyżki. Kolektory produkowane w firmie SUNEX S.A. posiadają certyfikaty dopuszczające je do otrzymania dofinansowania z NFOŚiGW w wysokości 45%. Musimy pamiętać, że aby otrzymać dofinansowanie musimy skorzystać z usług banku, który pośredniczy w realizacji wypłaty dofinansowania. Trzeba też wziąć pod uwagę konieczność opodatkowania dofinansowania, które dla inwestora jest dochodem. Biorąc to pod uwagę, możemy i tak założyć realną oszczędność na poziomie ponad 34% całkowitych kosztów instalacji systemu solarnego. Zdecydowanie polecam korzystanie z dofinansowań pozwalających o 1/3 skrócić czas zwrotu inwestycji w system solarny.
Dodatkowym bonusem zamontowanej instalacji solarnej jest zwiększenie atrakcyjności naszego domu, a co za tym idzie także podniesienie wartości naszej nieruchomości.
Przyjmuje się, że instalacja z kolektorami słonecznymi może zapobiec emisji do atmosfery ponad tony dwutlenku węgla rocznie. Pamiętajmy także o tym, że nasza proekologiczna postawa może zagwarantować dostatek energii zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom a dzięki niezależności od rosnących cen energii możemy ze spokojem i przyjemnością korzystać z tańszej kąpieli w ciepłej wodzie.

Re: Kolektory słoneczne - czy warto?

PostNapisane: 2013-10-16, 13:20
przez maciejkubiak1991
Tak! to jest bardzo duża oszczędność! Oczywistym jest że taki kolektor nie przyjmie na siebie całego domowego zapotrzebowania na energię ale na pewno bardzo zmniejszy jej zużycie przez co racunki będą mniejsze. Taka inwstycja zwraca się stosunkowo szybko bo już po 2-3 latach wychodzisz na zero a dalej już tylko zyskujesz

Re: Kolektory słoneczne - czy warto?

PostNapisane: 2013-10-23, 13:05
przez kimekshop
Kolektory to jest bardzo dobra sprawa. Także widziałem w sieci informacje na temat dofinansowaniu na kolektory słoneczne. Najlepsze jest to, że dają nawet sporą kwotę na dofinansowanie tego z tego co się orientuje to chyba 50%? Ale nie jestem pewien..

Re: Kolektory słoneczne - czy warto?

PostNapisane: 2014-04-11, 12:44
przez roboczogodzina
Warto, zwłaszcza w perspektywie kilkunastu lat naprzód. Ja sowje kupiłem w 3e heating i chwalę sobie. Raz – jest się bardziej eko, po drugie – to inwestycja w przyszłość.