Strona 1 z 2

Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

PostNapisane: 2012-08-14, 19:23
przez regowiec
Mam wybudowany dom z Porothermu 24 cm w projekcie mam styropian 14 cm w kropki Termoorganiki, ponieważ zamierzam dom ogrzewać gazem ziemnym, który jest drogi myślę by dać styropian biały o grubości 20 cm lub grafitowy o grubości 15 cm tak by izolacja termiczna była większa, tylko mam wątpliwości czy nie będzie to za grubo (skłaniam się ku styropianowi białemu bo jest sporo tańszy)?

Jaka grubość styropianu polecicie mi do ocieplenia domu?

Z góry dzięki za wszystkie rady.

Re: Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

PostNapisane: 2012-08-14, 19:59
przez ekspert
Styropian jest nowoczesnym, bardzo dobrym materiałem termoizolacyjnym, który posiada wiele atutów. Dzięki temu staje się on najbardziej popularny w zakresie ocieplania różnego rodzaju budynków. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób wykonać izolację termiczną naszego domu przy użyciu styropianu, aby zlikwidować, albo ograniczyć do niezbędnego minimum straty ciepła. Ważna jest przede wszystkim grubość zastosowanej izolacji styropianowej. Od niej zależy, czy dom będzie dobrze dogrzany i nie będzie uciekało z niego ciepło, czy też nie.

Ocieplenie ścian zewnętrznych


Warto wiedzieć, że ściany zewnętrzne, wraz z otworami okiennymi i drzwiami, powodują najwięcej strat ciepła. To przez nie w przeciętnym domu ucieka ponad połowa ciepła, jakie powstaje w pomieszczeniach. Jeśli już na etapie budowy domu gruntownie przyłożymy się do ocieplenia ścian zewnętrznych, w konsekwencji w najbliższej przyszłości zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania. Mogłoby się wydawać, że koszty stworzenia jak najlepszej izolacji termicznej są bardzo wysokie, ale wyliczono, ze na ocieplenie ścian zewnętrznych obiektu budowlanego inwestorzy wydają przeciętnie tylko 2% ogólnych kosztów, jakie pochłania budowa budynku.

Dla zachowania odpowiedniej temperatury w domu i nie wyziębiania jego pomieszczeń najważniejsze jest to, jak wykonana jest izolacja termiczna ścian zewnętrznych. Jeśli ona będzie właściwa, to wysokość temperatury na zewnątrz budynku nie będzie miała z goła żadnego znaczenia.

Współczynnik przenikania ciepła

Styropian w roli ocieplenia ścian daje im możliwie niski współczynnik przenikania ciepła. Według przepisów prawa budowlanego, maksymalnie jego wartość w odniesieniu do ścian zewnętrznych domu po ociepleniu, czyli na przykład po położeniu płyt styropianowych, musi wynosić co najmniej U = 0,3 [W/(m2 x K)]. Spełnienie tego wymagania nie wydaje się trudne, ponieważ szacuje się, że wystarczające ku temu będzie położenie izolacji termicznej o grubości od 6 do 8 cm. Minimalna wartość wskaźnika przenikania ciepła nie jest optymalna dla budynku i wciąż straty ciepła będą w tym przypadku znaczne. Jeśli chcemy rzeczywiście oszczędzać na ogrzewaniu pomieszczeń naszego domu i nie tracić ciepła przez słabą termoizolację, powinna być ona znacznie grubsza. Im lepszą izolację cieplną zastosujemy w ścianach zewnętrznych, tym mniej energii będziemy potrzebować na ogrzewanie naszego domu, nawet w czasie największych mrozów.

Także ja radzę ci się nie zastanawiać tylko kłaść to 20 cm.

Re: Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

PostNapisane: 2012-08-14, 21:51
przez tomek
Też myślę o 20 cm styropianu na ścianach - jak to wykonać technicznie nie wiem - czy jest taki gruby styropian w sprzedaży w ogóle czy tylko na specjalne zamówienie?
Jak z kołkami - czy są takie długie aby zakołkować 20 cm?
Czy dodatkowe 5 cm wpłynie dużo na podniesienie izolacyjności?

Re: Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

PostNapisane: 2012-08-14, 22:02
przez Bartez
Jeżeli budujesz dom w tradycyjnej technologii, czyli nie jest zaprojektowany jako energooszczędny, to pogrubienie ocieplenia o 5cm, niewiele da, bo ciepło będzie uciekać oknami, dachem, podłogą itp.

Szacuję, że zaoszczędzisz na ogrzewaniu dając te 5cm więcej styropianu może max 5% wydatków na ogrzewanie, a i to nie wiem czy się uda osiągnąć.

14-15 cm standardowego styropianu lambda 0,040 to wg mnie optymalna grubość.

Re: Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

PostNapisane: 2012-09-21, 06:53
przez Budowniczy
Bartez napisał(a):Jeżeli budujesz dom w tradycyjnej technologii, czyli nie jest zaprojektowany jako energooszczędny, to pogrubienie ocieplenia o 5cm, niewiele da, bo ciepło będzie uciekać oknami, dachem, podłogą itp.

Szacuję, że zaoszczędzisz na ogrzewaniu dając te 5cm więcej styropianu może max 5% wydatków na ogrzewanie, a i to nie wiem czy się uda osiągnąć.

14-15 cm standardowego styropianu lambda 0,040 to wg mnie optymalna grubość.


Mi też się wydaje, że nie ma tutaj co dawać jakiegoś grubszego styropianu.
taki powinien w zupełności wystarczyć.

Re: Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

PostNapisane: 2012-10-08, 14:07
przez Kazik
mi ocieplili 12 cm pomarańczowym Organiki i stykneło

Re: Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

PostNapisane: 2015-01-11, 13:24
przez Elvis
Tak, teraz najczesciej na domy kladzie się 12 - 15 cm. Mi polozyli 12 cm również styropian termoorganiki i wystarczyło. Z resztą firma cieszy się dobrą renomą i jestem zadowolony.

Re: Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

PostNapisane: 2015-03-09, 13:21
przez limakpianka
Nie lepiej, zamiast styropianu zastosować piankę poliuretanową, która jest dużo cieńsza i ma lepszy opór cieplny??

Re: Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

PostNapisane: 2015-04-30, 17:43
przez erzecznikKT
Minimalna grubość ocieplenia ściany wynika z wymogów Warunków Technicznych i zależy od jej budowy i grubości ocieplenia. Dla doboru prawidłowej grubości ocieplenia, na stronie www.knauf-industries.pl został udostępniony kalkulator grubości ocieplenia Knauf Therm, który oprócz wyliczenia wartosci U ściany, podaje również np. uzyskane efekty ekologiczne.

Re: Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

PostNapisane: 2015-09-28, 06:14
przez budziak
Proszę - http://thesslagreen.com/ I to w zasadzie jedyne co nas ratowało w te wakacje. Kto by pomyślał po ostatnich latach, że kiedykolwiek w Polsce będzie potrzebny system chłodzący, wentylujący? A tak to właśnie teraz wygląda - mieliście porządny system w te upały?