Wybór działki budowlanej na co zwrócić uwagę?

Wybór działki budowlanej na co zwrócić uwagę?

Postprzez ekspert » 2012-08-21, 21:47

Przede wszystkim, przy wyborze działki budowlanej, należy przeanalizować jej lokalizację. Żaden inny parametr opisujący działkę nie jest tak istotny, jak właśnie lokalizacja. Oprócz niej jednak dla inwestorów powinny być znaczące takie czynniki jak cena działki, jej wielkość i kształt, ukształtowanie terenu, uzbrojenie w sieć kanalizacyjną, wodociągową i gazową oraz sytuacja prawna i geotechniczna działki.
Avatar użytkownika
ekspert
 
Posty: 73
Dołączył(a): 2012-08-14, 11:39

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Sprawdź, zanim kupisz

Postprzez ekspert » 2012-08-21, 21:50

Przed zakupem konkretnej działki, powinniśmy sprawdzić koniecznie jej stan prawny. Również i od tego parametru powinien być uzależniony wybór działki budowlanej. Musimy bezwzględnie sprawdzić, kto jest właścicielem działki, czy nie jest ona przedmiotem sprawy spadkowej, jaki jest jej stan prawny, czy nie ciążą na niej obciążenia hipoteczne, czy nie jest zatem zabezpieczeniem kredytu hipotecznego itd. Powinno nas zainteresować też, czy działka posiada uzbrojenie. Istnienie przyłączy mediów, czy też możliwość ich łatwego przyłączenia powoduje, że o wiele prościej jest przeprowadzić całą inwestycję budowlaną. W innym przypadku przyjdzie nam ponieść wysokie koszty takiej operacji. Na przykład, za podłączenie gazu do naszej działki możemy zapłacić nawet 20 tys. zł.
Aby dowiedzieć się, czy działka nie ma żadnych obciążeń finansowych i hipotecznych, należy uzyskać wgląd do jej księgi wieczystej w wydziale sądu rejonowego. Musimy też sprawdzić, czy działka jest rzeczywiście działką budowlaną i czy można na niej wybudować dom. Tych informacji udzieli nam wydział architektury urzędu miasta lub urzędu gminy. Przeznaczenie działki i ewentualne ograniczenia zabudowy są istotne przy wyborze gruntów pod budowę domu. Należy ustalić istniejące i projektowane uzbrojenie terenu, sprawdzić rodzaj gruntu na wybranej działce pod względem nośności i przepuszczalności. Można tego dowiedzieć się z map geodezyjnych, jakie są dostępne w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
Avatar użytkownika
ekspert
 
Posty: 73
Dołączył(a): 2012-08-14, 11:39

Re: Wybór działki budowlanej na co zwrócić uwagę?

Postprzez Malgoska » 2012-12-23, 09:34

Bardzo ważne są także dokumenty, sprawdz czy wybrana działka ma wszystko:)
bo dom jest oazą spokoju:)
Avatar użytkownika
Malgoska
 
Posty: 15
Dołączył(a): 2012-12-12, 07:37

Re: Wybór działki budowlanej na co zwrócić uwagę?

Postprzez adaszysko » 2017-09-28, 09:42

Dużo informacji na ten temat można znaleźć w internecie http://www.dom.pl/kupujesz-dzialke-sprawdz-czy-jest-to-dzialka-budowlana.html
Trzeba pamiętać aby sprawdzić stan prawny nieruchomości, w urzędzie sprawdzić czy jest ona objęta miejscowym planem zagospodarowania, bo jeśli nie to potrzebne będą warunki zabudowy. Najlepiej kupić od razu działkę budowlaną a to czy jest ona właśnie przeznaczona sprawdza się Miejscowym Planie.
adaszysko
 
Posty: 6
Dołączył(a): 2017-09-27, 12:43


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 amPowrót do Portal branży budowlanej 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości