Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

Re: Jaka grubość styropianu do ocieplenia domu?

Postprzez Tommasti » 2016-09-15, 16:59

Wszystko zależy od tego jaki parametr przegrody chcemy osiągnąć. Czy ma być standardowy tj. U<0,25 W/(m2K) (zgodnie z obowiązującymi wymaganiami od 1.01.2016 r.) czy ściana ma spełniać wymogi Domu Energooszczędnego U<0,20 W/(m2K) czy Pasywnego U<0,12 W/(m2K). Należy też wiedzieć, że założony poziom parametru U dla przegrody możemy osiągnąć dla różnych współczynników λ styropianu. Generalnie można założyć, że styropian grafitowy jest około 30% cieplejszy od białego, czyli możemy osiągnąć ten sam współczynnik U dla przegrody stosując cieńszy styropian czyli np. zamiast 15 cm białego, 12 cm szarego. Szerzej o tym http://domenergooszczedny.eu/pl/blog/aktualnosci/Jaki-styropian-na-ocieplenie-domu
Tommasti

Odp

Google - reklama

Postprzez sche » 2016-09-16, 07:36

Dokładnie. Nie zgadywać tylko wyliczyć. Raz, że przy za dużej grubości docieplenie po prostu nie utrzyma się na ścianie, a dwa że im więcej materiału tym większe koszty, co niekoniecznie przełoży się na osiągnięte oszczędności zużycia energii. Dać taką grubość, żeby spełnić WT. No i rzetelnie wybrać materiał, bo rynek zalany jest bublami - do obliczeń przyjmujesz określoną lambdę (wsp. przewodzenia ciepła), bo zakładasz że taką ma kupiony materiał (bo taką podaje producent). Ale w rzeczywistości materiał może mieć dużo gorsze właściwości izolacyjne niż te deklarowane...
sche

Postprzez erzecznikKT » 2016-09-29, 23:01

Proponuję skorzystać z Kalkulatora Oszczędności na stronie http://knauf-industries.pl/program,calc,kalkulator-oszczednosci.html, za pomocą którego można bardzo szybko sprawdzić wymaganą grubość izolacji ze względu na obowiązujące Warunki Techniczne oraz uzyskiwany poziom oszczędności energii.
erzecznikKT

Postprzez EwelinaMalinowska » 2016-10-28, 06:31

Tutaj masz opisane grubości co poniektórych technologii ocieplenia domu:
http://izolacje-denex.pl/dlaczego-pur
Najlepiej wychodzi pianka poliuretanowa.
EwelinaMalinowska

Postprzez DanielM » 2016-11-14, 12:47

Zależy, w którym miejscu będzie styropian, ponieważ w różnych miejscach powinna być jego różna grubość. Np. optymalna grubość do ocieplenia ścian zewnętrznych elewacji to od 12-15cm, a już do ocieplenia podłóg (w kilku warstwach): od 10-15cm.
DanielM

Postprzez sche » 2016-11-16, 12:26

20 cm styropianu to chyba przesada... Czy on się utrzyma na ścianie? Pomyśl też o ile Ci to zmniejszy ilość światła wpadającego przez okna... Na pewno przede wszystkim kup styropian o jak najniższym współczynniku lambda [W/m*K], dobrze jakby był on około 0,035 W/m*K. Oczywiście im niższa lambda, tym materiał droższy, ale wtedy wystarczy cieńsza warstwa. No i gęstość, im gęściejszy styropian, tym teoretycznie lepszy.
Najlepiej obliczyć jaką grubość potrzebujesz. Znasz konstrukcję ścian, więc dla każdej warstwy ściany podziel jej grubość w metrach przez wsp. lambda materiału. Potem zsumuj wartości i dodaj do tego 0,17. Efektem tych obliczeń będzie R - całkowity opór cieplny przegrody. Następnie wiedząc jakim materiałem chcesz ocieplić i znając też jego lambdę, podstaw dane do wzoru:
d = ((1-0,25*R)/0,25)*lambda docieplenia
gdzie 0,25 to przyjęta przeze mnie wartość współczynnika przenikania ciepła ściany (U), zgodna z warunkami technicznymi 2016
Otrzymasz minimalną grubość w metrach, jaką powinieneś zastosować.
Dla ścian z porothermu:
ściana porotherm 0,24 m lambda 0,3 W/mK
R=0,24/0,3+0,17=0,97 m2K/W
ocieplę styropianem o lambda=0,035 W/mK
d = ((1-0,25*0,97)/0,25)*0,035 = 0,106 m
czyli potrzebuję styropianu o grubości minimum 10,6 cm. Jeśli dasz jakiś porządny tynk, to może i 10 cm styropianu starczy. Ale jeśli styro będzie gorszy (będzie miał wyższą lambdę), to trzeba dać go grubiej, ale to już sobie policzysz analogicznie.
No i od 1.01.2017 wchodzą nowe WT, więc dla ścian zewn. zamiast U=0,25 trzeba będzie przyjmować U=0,23, więc to też dobrze mieć na uwadze
sche

Postprzez chlopak12 » 2017-01-07, 20:40

regowiec napisał(a):Mam wybudowany dom z Porothermu 24 cm w projekcie mam styropian 14 cm w kropki Termoorganiki, ponieważ zamierzam dom ogrzewać gazem ziemnym, który jest drogi myślę by dać styropian biały o grubości 20 cm lub grafitowy o grubości 15 cm tak by izolacja termiczna była większa, tylko mam wątpliwości czy nie będzie to za grubo (skłaniam się ku styropianowi białemu bo jest sporo tańszy)?

Jaka grubość styropianu polecicie mi do ocieplenia domu?

Z góry dzięki za wszystkie rady.

Polecam zobaczyć zatrważające raporty GUNB dotyczące materiałów izolacyjnych
chlopak12

Postprzez qrogal » 2018-04-12, 06:06

Możesz dać styropian, ale możesz tez pomyśleć o ociepleniu ścian celulozą firmy https://www.derowerk.pl/ . Celuloża ma bardzo dobre wskaźniki i duzo osób ją nawet poleca. Popytaj sąsiadów jak mają - może też doradzą, czy ocieplić ściany celulozą czy styropianem.
qrogal

Postprzez erzecznikKT » 2018-04-27, 08:43

Styropian jest obecnie najczęściej używanym materiałem do ociepleń budynków, bo to sprawdzona technologia. Teraz najczęściej stosuje się styropian grafitowy, który cechuje się najlepszym w porównaniu do innych materiałów współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,031 W/mK. Dzięki temu można stosować cieńsze warstwy termoizolacji.
erzecznikKT

Postprzez reci » 2018-07-22, 16:27

Warto być pomyślał też o samej elewacji. Styropian ma właściwości termoizolacyjne, ale zewnętrzne wykończenie ścian to też sama elewacja. Ja mogę od siebie polecić system Foveo Tech. Ze styropianem jest dość prosta sprawa - są lepsze i gorsze. Ale w przypadku wykonawstwa obu prac bardzo ważna jest jakość pracy.
reci

Zobacz też to

Doradca Reklama

Poprzednia strona

Powrót do Ocieplenie i elewacja