Zakup działki krok po kroku

Zakup działki krok po kroku

Postprzez ekspert » 2012-08-21, 21:52

Kiedy już podjęliśmy decyzję o tym, że będziemy budować dom, pozostaje kwestia wyboru i zakupu odpowiedniej działki budowlanej. Nie jest proste kupić taką działkę, która będzie odpowiadała wszystkim naszym wymaganiom.

Podczas kupowania działki powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów, takich jak:

Lokalizacja działki – im działka znajduje się bliżej miasta, albo w jego obrębie, będzie ona droższa. Jeśli chodzi o lokalizację, należy sprawdzić przy kupnie działki Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla danego terenu. Plan ten określi, czy na danej działce można postawić dom. Pozwoli nam on również przekonać się, jakie inwestycje są zaplanowane w pobliżu naszej działki w kolejnych latach. Może się okazać, że działka będzie sąsiadować z centrum handlowym, albo obwodnicą dużego miasta. Taka lokalizacja przestaje być więc atrakcyjna. Podobnie jest z sąsiedztwem działki. Sprawdźmy, czy w jej pobliżu nie znajdują się zakłady produkcyjne i przemysłowe. Dla uzyskania później pozwolenia na budowę, kupowana działka musi posiadać drogę dojazdową. Dla inwestora powinno być istotne, czy jest to droga asfaltowa, utwardzona czy polna. Ostatnim czynnikiem związanym z lokalizacją działki, jest dostępność infrastruktury – szpitali, sklepów, banków, szkół itd.

Stan prawny działki
– jest on nie mniej istotny od lokalizacji dla inwestora kupującego grunt. Brak wad prawnych co do roszczeń, praw własności itd., sprawia, że działka może być bez problemu przedmiotem kredytu. Musimy sprawdzić, czy w stosunku do działki istnieją roszczenia, wpisy hipoteczne oraz służebności. Takie informacje przed zakupem uzyskamy w wydziale ksiąg wieczystych lokalnego sądu rejonowego. Poza tym, informacje i dokumenty dotyczące stanu prawnego działki powinien przedstawić także jej zbywca.
Kształt, rozmiar, ukształtowanie terenu działki – wszelkie te informacje można uzyskać w lokalnym wydziale geodezji. W nim też będziemy mogli sprawdzić, co znajduje się pod działką, a właściwie, na jakim poziomie leżą wody gruntowe. Niekorzystny poziom tychże wód może uniemożliwiać lub ograniczać budowę domu. Najbardziej pożądane są działki w kwadracie i prostokącie. Teren działki powinien być w miarę płaski lub lekko nachylony na południową stronę. Wówczas działka będzie dobrze doświetlona, co pozwala na zaoszczędzenie na przyszłych kosztach ogrzewania. Jeśli działka jest zlokalizowana na lekkim wzniesieniu, jest to również korzystne dla domu.

Uzbrojenie działki
– jest ono bardzo ważne przy zakupie działki. Jeśli posiada ona uzbrojenie, to znaczy, że do jej granicy lub w pobliżu doprowadzony jest gaz, prąd, woda i kanalizacja. Uzbrojenie dla inwestora likwiduje wiele spraw formalnych i kosztów, jakie by trzeba ponieść na podciągnięcie mediów do działki.

Działkę można kupić albo z środków własnych, albo z finansów zewnętrznych. Najczęściej część inwestycji jest realizowana przez inwestora w ramach wkładu własnego, a pozostałe środki są finansowane z kredytu bankowego.
Avatar użytkownika
ekspert
 
Posty: 73
Dołączył(a): 2012-08-14, 11:39

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Re: Zakup działki krok po kroku

Postprzez buka » 2012-12-28, 13:29

Mam pytanie. Dlaczego działka bliżej miasta jest droższa? Czy kiedyś docenimy tereny wiejskie i będzie na odwrót.
buka
 
Posty: 25
Dołączył(a): 2012-12-11, 18:14

Re: Zakup działki krok po kroku

Postprzez piotrek » 2013-01-12, 11:47

Działki bliżej miasta zawsze będą droższe, ze względu na krótki i dobry dojazd. Wiele połączeń autobusowych pewnie obsługują linie miejskie, co chcemy mamy praktycznie pod ręka więc sprzedający zawsze będą windować ceny.
piotrek
 
Posty: 21
Dołączył(a): 2013-01-09, 21:09

Re: Zakup działki krok po kroku

Postprzez bananiowy » 2013-03-27, 11:59

Trochę nie rozumiem pytania dlaczego są droższe. Przecież to oczywiste, że jak ktoś chce kupić działkę blisko miasta to dlatego, że jest lepszy dojazd, komunikacja wszystko praktycznie na wyciągnięcie ręki. To podbija cenę.
bananiowy
 
Posty: 32
Dołączył(a): 2013-03-15, 17:20

Re: Zakup działki krok po kroku

Postprzez Pawelpapet78 » 2017-11-27, 11:17

Ja dzieki bogu miałem działkę w spadku po babci i zaoszczędziłem bardzo dużo pieniędzy, które mogłem zainwestować w ulepszenie domu.
Pawelpapet78
 
Posty: 15
Dołączył(a): 2017-11-27, 11:03


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 amPowrót do Krok po kroku 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości