Wybór działki budowlanej

Wybór działki budowlanej

Postprzez Admin » 2012-08-21, 12:30

Przed rozpoczęciem budowy domu konieczne jest wybranie odpowiedniej działki, na którym ma docelowo znaleźć się nasz dom. Wybór działki nie powinien być pochopny. Powinniśmy pamiętać o tym, że ma stanąć na niej nasz dom, w którym będziemy mieszkać przez co najmniej kilka lat. Powinniśmy przemyśleć wybór działki, uwzględniając przy tym wiele zróżnicowanych czynników.

Odpowiednia działka jest kluczowa dla powodzenia całej inwestycji polegającej na budowie domu. O ile projekt budowlany, czy nawet już wybudowany dom, można zmodyfikować, nie da się tego powiedzieć o działce.

Jeśli podejmujemy się wyboru działki musimy w taki sposób dopasować jej parametry, aby odpowiadały one naszym wymaganiom. Przed rozpoczęciem poszukiwań działki musimy wiedzieć, jak wiele przestrzeni jest nam potrzebne i jaki kształt powinna mieć parcela. Najbardziej pożądane są płaskie, średniej wielkości działki w kwadracie lub ewentualnie w kształcie prostokąta. Jeśli przed wybraniem i kupieniem działki wybierzemy projekt domu, to działka musi mieć rozmiar i rozkład taki, jak zawarte wytyczne w projekcie.

Wśród czynników, które bezwzględnie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze działki pod budowę domu, wymienić należy:

Lokalizację – dogodne usytuowanie działki przesądza o jej wartości rynkowej. Rozważając lokalizację działki musimy wiedzieć, czy chcemy mieszkać w mieście, czy może na wsi. Warto przy tym zwrócić uwagę na dojazd do działki, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, na odległości od centrum, możliwość doprowadzenia lub dostępność mediów, dostęp do wielu instytucji, np. szpitali czy szkół.
Kształt – optymalny będzie kwadrat lub prostokąt.
Powierzchnię – powinna być ona dopasowana do projektu budowlanego.
Obecność mediów – jeśli działka jest uzbrojona, łatwiej będzie podłączyć nasz dom do wszystkich niezbędnych mediów.
Inne czynniki przesądzające o jej atrakcyjności – bliskość lasu, łąk, rzeki, wody itp.

Decydując się na zakup działki musimy dowiedzieć się najpierw, jak wygląda jej stan prawny. Można go sprawdzić w gminnym wydziale architektury i urbanistyki, gdzie możemy otrzymać wgląd do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan wskazuje jakie jest przeznaczenie terenu. Działka powinna uwzględniać zabudowę jednorodzinną. Jeśli tak nie jest, lepiej jej nie kupujmy. Nie wiadomo bowiem, czy uda się przekwalifikować grunt.

Powinniśmy sprawdzić, co znajduje się lub co w niedalekiej przyszłości zostanie wybudowane w bezpośrednim sąsiedztwie działki. Jeśli planowana jest budowa drogi, albo fabryki, najlepiej zrezygnować z nabycia takiej działki. Grunt nie może być w żadnym przypadku położony na terenach zalewowych.

Istotne jest, aby działka posiadała dostęp do drogi publicznej. Najlepiej, aby był to dostęp bezpośredni. Brak drogi powoduje, że od gminy nie uzyskamy warunków zabudowy ani pozwolenia na budowę. W przypadku notarialnego ustanowienia tzw. służebności drogowej, polegającej na wydzieleniu fragmentu z działki sąsiada, może dochodzić do wielu konfliktów i nieprzyjemności.
Jeśli tylko istnieje taka możliwość, to najlepiej zdecydować się na działkę uzbrojoną, ponieważ wówczas nie ma problemów z przyłączeniem mediów. Sprawdzając stan prawny działki, najlepiej wnikliwie przeczytać jej księgę wieczystą, z której dowiemy się, kto jest jej pełnoprawnym właścicielem oraz czy grunt ma uregulowany stan prawny.
Avatar użytkownika
Admin
Site Admin
 
Posty: 37
Dołączył(a): 2012-07-05, 10:29

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Re: Wybór działki budowlanej

Postprzez robertg » 2013-06-21, 18:15

wydaje mi się, że wszystko zależy od potrzeb i od tego, jaki masz zamiar dom wybudować:)
robertg
 
Posty: 18
Dołączył(a): 2013-06-21, 17:07


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 amPowrót do Krok po kroku 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość