Na co warto zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Na co warto zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Postprzez Admin » 2012-08-20, 14:15

Jedną z najważniejszych wyborów w życiu jest podjęcie decyzji o budowie domu. Zanim jednak wprowadzimy się do swojego wymarzonego domku za miastem, musimy kupić działkę budowlaną, na której usytuowana zostanie nasza nieruchomość. Istnieje bardzo wiele kwestii, na które koniecznie należy zwrócić uwagę podczas wybierania działki i podpisywania z jej właścicielem umowy kupna – sprzedaży.

Po pierwsze – Lokalizacja działki

Nie tylko cena gruntu jest istotna przy zakupie działki budowlanej. Jednym z najważniejszych czynników, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy jej zakupie, jest lokalizacja. Generalnie, działki położone najbliżej większych miast, albo w samych miastach, będą najdroższe. Co ciekawe, za działkę położoną w granicy administracyjnej większego miasta zapłacimy o nawet 15% więcej, niż za położoną nieopodal działkę, która leży tuż za obrębem miasta.

Kwestie, które musimy sprawdzić przed zakupem działki dotyczące jej lokalizacji to:

Sąsiedztwo (bliższe i dalsze) – czy obok nie jest budowana lub nie stoi stacja benzynowa, oczyszczalnia ścieków, zakład produkcyjny generujący hałas, czy też fabryki itp.

Droga dojazdowa – czy jest ona asfaltowa, utwardzona czy wyłącznie polna? Jak wygląda kwestia odśnieżania jej zimą?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla działki – da nam on ogląd na plany, jakie względem tego terenu ma gmina na przyszłość. Może się zdarzyć, że przylegające do działki tereny są przeznaczone pod budowę centrum handlowego lub obwodnicy miasta. Dodatkowo, plan ten określa, czy wybrana przez nas działka ma charakter budowlany, co oznacza, że będziemy mogli na niej wybudować dom.

Bliskość infrastruktury – jak daleko jest do szkoły, przystanków komunikacji, szpitala, sklepów itp.

Po drugie - Stan prawny wybranej działki

Działka nie powinna mieć wad prawnych, dotyczących roszczeń lub prawa własności. Musi mieć uregulowany stan prawny. Warto sprawdzić, czy osoba sprzedająca działkę ma do niej wyłączne prawo. Skontrolować należy wszelkiego rodzaju roszczenia względem działki, służebności i hipoteki, w wydziale ksiąg wieczystych lokalnego sądu rejonowego.

Po trzecie – Ogólne cechy charakterystyczne działki

Wybrana przez nas działka powinna spełniać nasze wymagania odnośnie jej kształtu i rozmiaru, a także samej geologii. Należy więc przed zakupem gruntu uzyskać odpis i wyrys działki, które dostaniemy od urzędu gminy, w lokalnym wydziale geodezji. Tam też specjaliści określą, co znajduje się pod działką. Interesującą informacją jest przy tym przede wszystkim poziom wód gruntowych.

Jeśli chodzi o kształt działki, to tutaj istnieje duża dowolność. Większość kupujących szuka działki kwadratowej lub prostokątnej, ale niezbyt wąskiej. Trzeba tu pamiętać o prawnych wymogach, mówiących o minimalnej odległości od drugiego budynku, np. stojącego na sąsiedniej działce. Minimalnie należy zachować 4 metry odstępu minimalnej odległości od granicy działki budowlanej, jeśli jego ściana ma okno, a 3 metry, jeśli okna nie posiada.

Po czwarte – Ukształtowanie terenu


Najlepsze działki mają powierzchnię nieznacznie nachyloną na południową stroną, bądź są zupełnie płaskie. Trzeba powiedzieć, że tego typu działki są dobrze doświetlone, co daje lepsze dogrzewanie domu i szybsze schnięcie. Przekłada się to w przyszłości na znaczące zmniejszenie kosztów ogrzewania naszego domu. Nieruchomości położone na lekkich wzniesieniach mają zaś tą zaletę, że dom jest dobrze wietrzony i mało podatny na grzyb.

Po piąte – uzbrojenie działki


Jeśli kupowana przez nas działka, na której chcemy zbudować dom, posiada uzbrojenie, to będzie to dużym ułatwieniem. Uzbrojenie działki polega na tym, że do jej granicy lub w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się doprowadzenie gazu, prądu, wody i kanalizacji. Na ogół jednak takie działki są droższe, niemniej oszczędza nam to czas na zdobycie wszystkich zezwoleń.
Krok siódmy – Droga dojazdowa

Do działki budowlanej powinna być wytyczona droga dojazdowa. Najlepiej by było, aby miała ona bezpośredni dostęp do drogi publicznej, ale jeśli tego nie ma, musimy postarać się o służebność na działce cudzej, tak aby mieć dostęp do drogi publicznej.
Avatar użytkownika
Admin
Site Admin
 
Posty: 37
Dołączył(a): 2012-07-05, 10:29

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Re: Na co warto zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Postprzez Gospodarz » 2012-09-13, 13:58

Masz rację lokalizacja jest bardzo ważna bo nic gorszego zbudować sobie piękny dom w złej lokalizacji i złym sąsiedztwie gdzie nie będziemy mogli spokojnie żyć.
Sam coś o tym wiem bo nie mam zbyt miłego sąsiedztwa i teraz wiem, że już muszę na to uważać.
Gospodarz
 
Posty: 18
Dołączył(a): 2012-09-13, 13:45

Re: Na co warto zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Postprzez bananiowy » 2013-03-27, 12:01

Wypowiedź wyczerpująca bardzo. Ale informacje te są niezbędne. Każdy nowy użytkownik forum powinien się z nimi zapoznać, żeby nie popełniał podstawowych błędów przy zakupie działki.
bananiowy
 
Posty: 32
Dołączył(a): 2013-03-15, 17:20

Re: Na co warto zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Postprzez Paulina33 » 2013-03-27, 14:07

Jestem nową użytkowniczką i te porady były bardzo pomocne. Wielkie dzięki za tak obszerny artykuł.
Paulina33
 
Posty: 15
Dołączył(a): 2013-03-27, 14:05

Re: Na co warto zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Postprzez architekt » 2014-02-09, 15:52

Artykuł zawiera istotny błąd w akapicie: "Po trzecie – Ogólne cechy charakterystyczne działki." Minimalna odległość 4 i 3m nie dotyczy budynku stojącego na działce sąsiedniej, ale minimalnej odległości naszego budynku od granicy działki budowlanej. Minimalne odległości od budynków na działkach sąsiednich ustala się na podstawie bezpieczeństwa pożarowego. Dla ścian niebędących ścianami oddzielenia pożarowego jest to zazwyczaj 8m (większe odległości dotyczą budynków PM o obciążeniu ogniowym >1000 MJ/m2). I w przypadku, kiedy nasz sąsiad zbudował legalnie budynek gospodarczy w odległości np. 1,5m od naszej granicy (bez ściany oddzielenia pożarowego) to teraz my musimy odsunąć się z naszym budynkiem min. 6,5m od granicy, żeby w sumie było 8m.
Warto zwrócić też uwagę na działki węższe niż 16m. Bo na takich można (zgodnie z WT) wznosić obiekty w granicy działki z sąsiadem. Oczywiście w granicy ściana pełna (oddzielenia pożarowego).
a-d-j.pl
architekt
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2014-02-09, 15:24

Re: Na co warto zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Postprzez Ewald1955 » 2014-02-12, 09:51

taa, ale jak nie znasz miasta, lub dzielnicy to lepiej się rozejrzeć i popytać sąsiadów jak się mieszka. Zobaczyć też czy w okolicy jest przystanek autobusowy lub, troche z innej beczki czy jest wysypisko, oczyszczalnia lub składowanie materiałów niebezpiecznych. To ważne.
Ewald1955
 
Posty: 27
Dołączył(a): 2014-01-29, 10:36

Re: Na co warto zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Postprzez michalem » 2014-02-24, 20:37

Pozwolę sobie dodać Po szóste:
sprawdź odległość pomiędzy wjazdem na swoją posesję a drogą publiczną. Jeśli korzysta ktoś ze służebności przejścia-przejazdu i ma dom w 3 lub 4 linii zabudowy to zimą ma niezły kawałek do odśnieżenia.
Codziennie jeżdżąc do pracy zeszłej zimy (bo tej na szczęście nie ma dużo śniegu) widziałem człowieka, co szuflą odgarniał drogę do posesji, która miała koło 150 metrów. Na początku myślałem, że drogowcy zaspali ale po chwili zastanowienia doszedłem do wniosku, że oni przecież nie odśnieżają prywatnych posesji.
Mam nadzieję, że komuś się przyda taka informacja :)
michalem
 
Posty: 14
Dołączył(a): 2014-01-18, 17:36

Re: Na co warto zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Postprzez Asperatus » 2014-02-27, 11:20

Bardzo pomocne i przydatne rady dla każdego Użytkownika który myśli o zakupie działki budowlanej,na pewno warto się temu przyjrzeć i poczytać zanim zdecydujemy się już na transakcję,tak abyśmy potem nie czuli się rozczarowani.
Asperatus
 
Posty: 56
Dołączył(a): 2013-12-02, 13:24

Re: Na co warto zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Postprzez adamjot » 2014-04-16, 01:30

Wprowadzenie dla każdego, o jakich elementach nie zapomnieć kupując działkę. Dodałbym jeszcze do tego, że warto mieć upatrzony mniej więcej jaki dom byśmy chcieli na niej wybudować, poprzeglądać projekty, tego nigdy dosyć :)
adamjot
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2013-12-26, 12:56

Re: Na co warto zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Postprzez MariuszKosinski » 2014-04-24, 20:16

Warto czasami skorzystac z porad expertów w sprawach nieruchomości, poprosić o ekspertyzę, np: północ nieruchomości.
MariuszKosinski
 
Posty: 24
Dołączył(a): 2013-10-15, 12:52


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 am
Następna stronaPowrót do Krok po kroku 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość