Dokumenty i formalności do budowy domu krok po kroku

Dokumenty i formalności do budowy domu krok po kroku

Postprzez Admin » 2012-08-16, 12:09

Budowa domu wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza od strony formalnej. Aby uniknąć nieprzyjemności ze strony urzędników i płacenia mandatów, należy przed zatrudnieniem ekipy budowlanej, zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, aby móc spokojnie i bez większych przeszkód, wybudować dom. Zanim rozpoczniemy budowę nieruchomości, warto zorientować się gruntownie w przepisach prawa, aby być świadomym, jakie formalności nas czekają. Dzięki temu dodatkowo przyspieszymy proces wydawania niezbędnych zezwoleń, w tym pozwolenia na budowę. Brak jakiegokolwiek wymaganego prawem załącznika do wniosku o pozwolenie na budowę powoduje odsunięcie w czasie terminu wydania tego najważniejszego dokumentu.

Zanim rozpoczniemy budowę domu, musimy zapoznać się z podstawowymi przepisami dotyczącymi budowanych nieruchomości mieszkalnych.

Wśród nich wymienia się takie wytyczne jak:

- Zachowanie minimum 4 metrów odległości od ściany domu z oknem lub drzwiami do granicy działki,

- Zachowanie minimum 3 metrów odległości od ściany domu bez okna i drzwi do granicy działki,

- Obowiązkowa linia zabudowy, czyli określona przez gminny wydział architektury odległość budynku od krawędzi ulicy, dla działki przylegającej do ulicy,

- Okapy i gzymsy budynku nie mogą pomniejszać odległości do granicy działki, wynoszącej minimum 3 metry, o więcej niż pół metra, a balkony i loggie o więcej niż metr,

- Usytuowanie budynku na działce zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Ważnym dokumentem, który powinniśmy pozyskać przed wybudowaniem domu, jest plan zagospodarowania przestrzennego, określający, jakie inwestycje są planowane w najbliższej okolicy działki. Można dowiedzieć się o tym w gminnym wydziale architektury. Tak też uzyskuje się decyzję o warunkach zabudowy, jeśli brak jest planu zagospodarowania przestrzennego.

Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, która stanowi promesę pozwolenia na budowę, należy złożyć stosowny wniosek w gminie, wraz z załącznikami, wśród których wymienia się:
- mapę geodezyjną z oznaczeniem granic działki,
- opis planowanego obiektu,
- opis planowanej instalacji.

Wydana przez wydział architektury gminy decyzja o warunkach zabudowy określa, jaki rodzaj inwestycji będzie realizowany na działce, jakie są warunki jej zabudowy, tj. liczba kondygnacji budynku, kształt dachu, czy też linia zabudowy; jakie rozwiązania techniczne są zastosowane na działce, np. zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków i deszczówki, itd.; okres ważności decyzji, linie rozgraniczające oraz dokumenty i opinie, jakie są konieczne do zgromadzenia przez inwestora, dla otrzymania pozwolenia na budowę.

Decyzja o warunkach zabudowy nie zostanie wydana, jeśli sąsiedzi poinformowani o planowanej inwestycji, wniosą odwołanie. Mają na to dwa tygodnie od chwili złożenia wniosku przez inwestora do urzędu gminy. Po tym czasie decyzja jest wydawana i można starać się o pozyskanie pozwolenia na budowę domu. Aby je otrzymać, należy posiadać tytuł prawny do gruntu. Jego potwierdzeniem może być akt notarialny nabycia nieruchomości gruntowej z przeznaczeniem budowlanym.

Jeśli już inwestor pozyska decyzję o warunkach zabudowy, może wybrać projekt domu. Może to być gotowy projekt, albo dokument stworzony specjalnie na życzenie klienta. Projekt gotowy, jak można się domyślić, jest tańszy, ale może nie spełniać wszystkich wymagań klienta. Pamiętać należy też, że zatwierdzenie gotowego, wypróbowanego projektu trwa krócej, niż indywidualnie stworzonego.

W skład projektu budowlanego, który jest konieczny do uzyskania przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę, wchodzi projekt architektoniczny.

Wśród jego podstawowych elementów wymienia się:
- mapy z oznaczeniem granic działki,
- układ komunikacyjny i plan zieleni,
- sposób odprowadzenia lub oczyszczania ścieków,
- projekt uzbrojenia terenu,
- usytuowanie i obrys planowanych i istniejących obiektów budowlany.

To jeszcze nie wszystkie dokumenty, jakie należy zgromadzić do wniosku o pozwolenie na budowę domu. Będą potrzebne też:

- kopie posiadanych przez projektanta nieruchomości uprawnień,
- warunki przyłączenia budynku do sieci elektrycznej, telekomunikacyjnej, wodno-kanalizacyjnej, cieplnej, gazowej oraz dróg dojazdowych,
- oświadczenie zakładów, które dostarczają media.

Do wniosku o pozwolenie na budowę dołącza się:
- projekt budowlany w trzech egzemplarzach razem z uzgodnieniami, opiniami i pozwoleniami wynikającymi z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
- dokument stanowiący potwierdzenie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- w przypadku stosowania niesprawdzonych rozwiązań technicznych przy budowie budynku, należy załączyć opinię fachowca z odpowiednimi uprawnieniami lub instytutu badawczego,
- upoważnienie pisemne dla pełnomocnika inwestora, jeśli taka osoba występuje w jego imieniu.

Pozwolenie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w terminie jednego miesiąca. Jeśli termin jest wydłużany, można odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Avatar użytkownika
Admin
Site Admin
 
Posty: 37
Dołączył(a): 2012-07-05, 10:29

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Re: Dokumenty i formalności do budowy domu krok po kroku

Postprzez wybieramprojekt » 2012-11-01, 20:10

Witamy,

Zapraszamy do artykułu Jak uzyskać pozwolenie na budowę krok po kroku?
Architekt
wybieramprojekt
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2012-11-01, 20:06
Lokalizacja: wrocław

Re: Dokumenty i formalności do budowy domu krok po kroku

Postprzez bohater » 2013-05-01, 13:08

Tych formalności jest na prawdę bardzo dużo, czasem to aż się odechciewa budować własny dom. Ale kiedy już go skończymy wiemy że całe poświęcenie nie pójdzie na marne:)
bohater
 
Posty: 17
Dołączył(a): 2013-05-01, 13:03

Re: Dokumenty i formalności do budowy domu krok po kroku

Postprzez MargotkaMce » 2013-05-02, 08:38

Witam,
Bardzo proszę o pomoc. Sytuacja jest następująca:
- mam upatrzoną działkę, która będzie wyodrębnieniem części z całej powierzchni nieruchomości
- działka jest nieco wąską i chcę postawić dom w granicy (dom też jest już upatrzony),
- w sąsiedztwie tej granicy nie ma budynku jest to wybieg dla "ptactwa" i to jeszcze należący do naszej rodziny
- czy w tym momencie, kiedy nie jestem jeszcze właścicielem nieruchomości mogę starać się o wydanie warunków zabudowy??? wraz z załączeniem potencjalnego projektu i wskazaniem info o zamiarze budowy w granicy, podając argument, że w przyszłości będę chciała wykupić tę część działki stojącej po drugiej stronie granicy w której wybuduję dom,
- jaki info powinny znaleźć się w opisie instalacji??
- czy wydane przez UM warunki zabudowy będą wstępnie nakreślały sytuację, że w danej zabudowie terenu jest możliwe postawienie takiego budynku który załączę do prośby o wydanie decyzji

Ponadto do samej działki o której piszę, nie ma dojazdu, po otrzymaniu aktu własności będę starała się wykupić "pas dojazdowy" od sąsiada, czy to też powinnam ując we wniosku?? Jakby nie było jest to kluczowa informacji bo jak mają mi wydać decyzję o warunkach zabudowy do działki bez podjazdu?

Proszę o sugestie co jeszcze powinnam ując we wniosku.
Pozdrawiam
MMce
MargotkaMce
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2013-05-02, 08:23

Re: Dokumenty i formalności do budowy domu krok po kroku

Postprzez Dzulietta » 2013-09-26, 10:39

No niestety przy budowie dom oprócz samej budowy jest cała masa przeróżnych formalności, papierków, bieganiny po urzędach :) Ale warto :)
Dzulietta
 
Posty: 24
Dołączył(a): 2013-09-25, 09:03

Re: Dokumenty i formalności do budowy domu krok po kroku

Postprzez Gabriela » 2013-10-01, 10:55

Ja mam takie pytanko odnośnie formalności - czy trzeba odebrać dom? Jeśli nie to po co w ogóle jest coś takiego? Sąsiedzi mieszkają w domu, który nie jest odebrany a mają nadany numer i normalnie można się meldować ?!
Gabriela
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2013-10-01, 09:46

Re: Dokumenty i formalności do budowy domu krok po kroku

Postprzez MiroslawKruczynski » 2016-04-01, 06:50

Witam. Chciałbym zainteresować Państwa moją ofertą na pełnienie funkcji Kierownika Budowy, Inspektora Nadzoru, Odbiorów, Nadzorów. Koszty uzależnione są od rodzaju usługi oraz wielkości inwestycji. Jestem na głównych etapach budowy: m.in. fundamenty, konstrukcja stropu, konstrukcja wieńca, konstrukcja dachu. Podczas wizyt kontroluje prowadzone prace i wypełniam dziennik budowy. Ilość wizyt do ustalenia, istnieje możliwość większej ilości wizyt dodatkowych na Państwa życzenie. Doradztwo techniczne w cenie nadzoru. Wykonuję również świadectwa energetyczne konieczne do odbioru budynku w cenie 200zł. Posiadam również do polecenia geodetę, elektryka z uprawnieniami a także dobre jakościowo firmy budowlane. W przypadku zainteresowania proszę o kontakt: mgr inż. Mirosław Kruczyński 505-950-412. http://www.mirbud-nadzory.pl
MiroslawKruczynski
 
Posty: 11
Dołączył(a): 2016-04-01, 06:44

Re: Dokumenty i formalności do budowy domu krok po kroku

Postprzez gregor32 » 2016-05-19, 10:27

Witam mam pytanie odnośnie wniosku o warunki zabudowy. W załączniku jest punkt Graficzne przedstawienie inwestycji – koncepcja architektoniczna, urbanistyczna czy ktoś wie jak sie do tego zabrać?
gregor32
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2016-05-19, 10:23

Re: Dokumenty i formalności do budowy domu krok po kroku

Postprzez JacekB » 2016-05-21, 20:22

gregor32 napisał(a):Witam mam pytanie odnośnie wniosku o warunki zabudowy. W załączniku jest punkt Graficzne przedstawienie inwestycji – koncepcja architektoniczna, urbanistyczna czy ktoś wie jak sie do tego zabrać?

Ale to Ci chyba robi osoba projektująca dom. Na odpowiedniej mapce przygotowanej przez geodete.
JacekB
 
Posty: 33
Dołączył(a): 2015-02-22, 13:34

Re: Dokumenty i formalności do budowy domu krok po kroku

Postprzez guskawoj » 2016-06-13, 09:30

Czy adwokat w takich sytuacjach jest potrzebny?
http://www.adwokaci.warto-wiedziec.com.pl
guskawoj
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2016-06-13, 09:08


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 am
Następna stronaPowrót do Krok po kroku 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość