Budowa domu pasywnego krok po kroku w praktyce

Budowa domu pasywnego krok po kroku w praktyce

Postprzez ekspert » 2012-08-16, 08:03

Budowa domu pasywnego jest skomplikowana i pochłania o 25% wyższe koszty, niż budowa domu o tradycyjnych systemach energetycznych. Niemniej jednak, początkowe wysokie koszty zwracają się po kilku latach eksploatacji budynku, co sprawia, że budownictwo pasywne jest jak najbardziej opłacalne.

Przed rozpoczęciem budowy domu pasywnego należy naszykować w odpowiedni sposób działkę, na której mają być wykonane wykopy pod fundamenty. Między innymi, należy z niej usunąć wszelką ziemię roślinną, tzw. humus, z miejsc, w których mają zostać zrobione wykopy. Po tym etapie są one kopane, a kolejny krok polega na umieszczeniu w nich rur gruntowych wymiennika ciepła. Zaleca się, aby kłaść je poniżej granicy przemarzania gruntu, na głębokości około 1,5-2 metrów, ze spadkiem w stronę studni kondensacyjnej, którą najlepiej umiejscowić w okolicy szczytowej ściany budynku. Rury położone w glebie muszą mieć dobre właściwości przewodności cieplnej. Zaleca się wykorzystanie do tego celu rur polipropylenowych o średnicy co najmniej 20 cm. Dzięki ułożeniu rur wymiennika ciepła na takiej głębokości, w czasie zimy będzie możliwość doprowadzenia powietrza o temperaturze 22 stopni Celsjusza do pomieszczeń domowych, zaś w czasie lata – na obniżenie temperatury do poziomu 16 stopni Celsjusza.

Trzeci krok polega na zasypaniu gruntowego wymiennika ciepła, przy czym na powierzchnię powinna wychodzić jedna rura. Posłuży ona w przyszłości do doprowadzania powietrza płynącego z systemu kolektorów słonecznych. Po zakopaniu rur można przystąpić do wyznaczenia linii przebiegu ław fundamentowych i ułożenia zbrojenia. Później betonuje się ławy i wymurowuje ściany fundamentowe. Można tego dokonać przy użyciu bloczków betonowych. Na fundamencie układa się warstwę izolacyjną, na przykład z pustaków. W ten sposób skutecznie uchroni się dom pasywny przed powstaniem pionowego mostka termicznego. Nie dojdzie też dzięki temu do zawilgocenia warstw muru znajdujących się nad pustakami.

Jeśli już wykonano izolację ścian fundamentowych, można ułożyć warstwę powłoki bitumiczno polimerowej oraz warstwę styropianu. To dobry moment na położenie instalacji pod styropian. Warto ją później uszczelnić, z wykorzystaniem zwyczajnej pianki poliuretanowej.

Piąty krok obejmuje wykonanie deskowania i ułożenie betonu konstrukcyjnego. Z płyty żelbetonowej wyprowadza się pręty zbrojeniowe, konieczne do połączenia z nią prefabrykowanych ścian. Boki płyty oraz ściany fundamentowe ociepla się wzbogaconym styropianem, który wystaje kilkadziesiąt centymetrów ponad żelbetonową płytę. To skutecznie zapobiega powstaniu ewentualnych mostków termicznych. Połączenia kształtek styropianowych uszczelnia się pianką poliuretanową, a sam beton zabezpiecza się folią. Dzięki temu nie popęka on podczas szybkiego wiązania.

Ważnym, szóstym krokiem budowy domu pasywnego, jest ustawienie prefabrykowanych ścian domu w wyznaczonych miejscach. Do tego celu koniecznie trzeba użyć maszyny ciężkie. Ściany stabilizuje się, a miejsca ich połączeń wypełnia pianką poliuretanową. Po ustawieniu ścian można w kolejnym kroku położyć na nie stropy. Jeśli mają one wystarczającą nośność, to prace te przebiegają szybko, bowiem wystarczy położyć pomiędzy ściany a stropy zaprawę cementową. Do ścianki kolankowej mocuje się murłatę, a do niej krokwie dachowe. Do krokwi mocuje się folię wstępnego krycia o wysokiej paro przepuszczalności, a następnie na konstrukcji dachu układa się sztywne poszycie, np. z płyt OSB. Krokwie również się izoluje termicznie, za pomocą płyt styropianowych o grubości 20 cm. Dach od góry ociepla się styropianowymi kształtkami, które są mocowane do poszycia za pomocą gwoździ krokwiowych z podkładkami antykorozyjnymi.

Następnym krokiem prowadzącym do zbudowania domu pasywnego jest przyklejenie na ściany zewnętrzne styropianu o grubości 30 cm, dzięki czemu ściany uzyskują niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,1W/(m2K).

Po zaizolowaniu termicznym ścian przystępuje się do termoizolacji ram okiennych. Okna montowane w domu pasywnym powinny mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. Okna najlepiej zamontować w ścianach za pomocą kotew, aby znalazły się one w warstwie ocieplenia, zaś otwór okna koniecznie trzeba dokładnie uszczelnić, likwidując w ten sposób możliwe mostki termiczne. Uszczelnienie wykonywane jest z taśmy o dobrej przyczepności do powierzchni betonowych i tworzyw sztucznych. Taśma nie przepuszcza powietrza i stanowi dobre podłoże pod tynki. Taśmę nakleja się na zewnątrz domu i w jego wnętrzu.

Po oknach przychodzi czas na zamontowanie drzwi wejściowych domu pasywnego z PCW. Muszą one posiadać atest do domów pasywnych. Ich współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 0,8 W/(m2K).

Na koniec, na styropianowych kształtkach na dachu układa się dachówkę, zaś elewację pokrywa się warstwą kleju z zatopioną siatką z włókna szklanego. Wykończenie elewacji stanowi cienkowarstwowy tynk strukturalny.
Avatar użytkownika
ekspert
 
Posty: 73
Dołączył(a): 2012-08-14, 11:39

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Re: Budowa domu pasywnego krok po kroku w praktyce

Postprzez ErzecznikPSPS » 2013-05-05, 19:56

Wybór grubości styropianu do ociepleń budynku to także kwestia parametrów technicznych. Jednymi z najważniejszych są współczynnik przewodzenia ciepła oraz gęstość i odporność płyt styropianowych na ściskanie.
ErzecznikPSPS
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2013-04-16, 18:47

Re: Budowa domu pasywnego krok po kroku w praktyce

Postprzez Snooze » 2013-09-26, 10:27

Autor wątku zakłada, że najlepszym rozwiązaniem jest budowa domu z prefabrykatów, z czym zdecydowanie nie można się zgodzić. Wynajęcie ekipy oraz maszyn do takiego systemu jest bardzo drogie a sam system w sobie nie niesie żadnych korzyści.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wymurowanie ścian z betonu komórkowego, system jest równie sprawny w budowie - lekkie bloczki o dużym gabarycie a niesie korzyść taką, że ma doskonały wsp przenikania ciepła poniżej 0,2 W/m2K zatem ewnetualne docieplenie można mocno ograniczyć w grubości a zatem i zaoszczędzić sporo środków.
Snooze
 
Posty: 53
Dołączył(a): 2013-09-11, 11:56

Re: Budowa domu pasywnego krok po kroku w praktyce

Postprzez kulosi12 » 2013-10-24, 07:28

W praktyce jest bardzo prosto:) O wiele prościej aniżeli budowa normalnego domu. dodatkowo praca idzie szybciej:)
kulosi12
 
Posty: 42
Dołączył(a): 2013-10-23, 20:30

Re: Budowa domu pasywnego krok po kroku w praktyce

Postprzez Ogrodolandia » 2015-06-23, 12:07

Czyli co dokładnie znaczy, że dom jest pasywny ?
Avatar użytkownika
Ogrodolandia
 
Posty: 68
Dołączył(a): 2014-12-30, 21:13
Lokalizacja: Chojnice

Re: Budowa domu pasywnego krok po kroku w praktyce

Postprzez erzecznikKT » 2015-07-01, 08:36

Wg. definicji Dom pasywny jest budynkiem o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza 15 kWh/(m2•rok), w którym komfort cieplny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne, ciepło odzyskane z wentylacji), tak że budynek nie potrzebuje autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania. Potrzeby cieplne realizowane są przez odzysk ciepła i dogrzewanie powietrza wentylującego budynek.
Oznacza to , ze ma on bardzo znikome straty energii i jest bardzo dobrzez zaizolowany. Dla osiągnięcia tego efektu konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych - np. Knauf Therm oraz ich prawidłowe zastosowanie - opis takich prawidłowych rozwiązań jest dostępny na stronie www.knauf-industries.pl
erzecznikKT
 
Posty: 205
Dołączył(a): 2015-03-29, 12:20

Re: Budowa domu pasywnego krok po kroku w praktyce

Postprzez sche » 2016-08-10, 15:24

Czy, a jeśli tak, to o ile budowa domu pasywnego jest droższa od budowy domu tradycyjnego? Można liczyć na jakieś dopłaty np. rządowe?
sche
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2016-08-10, 14:41
Lokalizacja: Kraków

Re: Budowa domu pasywnego krok po kroku w praktyce

Postprzez reci » 2016-09-27, 17:24

sche napisał(a):Czy, a jeśli tak, to o ile budowa domu pasywnego jest droższa od budowy domu tradycyjnego? Można liczyć na jakieś dopłaty np. rządowe?


Można np. montując panele słoneczne. Jednak pamiętaj, że w Polsce nasłonecznienie nie jest tak silne by móc przez cały rok, a w szczególności zimą zapewnić elektryczność na 100% zapotrzebowania. Koszt to głównie ściana - czasem nawet trzywarstwowa, a przynajmniej dwuwarstwowa. Ja polecam Termalica + dobrej jakości styropian no i oczywiście dobrej jakości okna i drzwi, dodatkowo zamontowane idealnie. Prosta bryła domu również okaże się zaletą. To tak w skrócie. :)
reci
 
Posty: 512
Dołączył(a): 2013-09-15, 20:11

Re: Budowa domu pasywnego krok po kroku w praktyce

Postprzez erzecznikKT » 2016-09-29, 12:39

Są w Polsce programy dotacyjne dla budownictwa pasywnego/energooszczędnego. Szczegółowych informacji trzeba szukać na stronie NFOSiGW oraz stronach WFOŚiGW (tu sa programy wojewódzkie). Niezależnie od uzyskania bądź nie dotacji , opłaca się zainwestować w jak najwyższej jakości izolację budynku (i jak najgrubszą). Tu polecam stosować styropian o najlepszym wsp. lamdba = 0,031 tj. styropian Knauf Therm Ekspert Fasada .
erzecznikKT
 
Posty: 205
Dołączył(a): 2015-03-29, 12:20

Re: Budowa domu pasywnego krok po kroku w praktyce

Postprzez reci » 2016-09-30, 17:07

erzecznikKT napisał(a):Są w Polsce programy dotacyjne dla budownictwa pasywnego/energooszczędnego. Szczegółowych informacji trzeba szukać na stronie NFOSiGW oraz stronach WFOŚiGW (tu sa programy wojewódzkie). Niezależnie od uzyskania bądź nie dotacji , opłaca się zainwestować w jak najwyższej jakości izolację budynku (i jak najgrubszą). Tu polecam stosować styropian o najlepszym wsp. lamdba = 0,031 tj. styropian Knauf Therm Ekspert Fasada .


Masz rację, ale przy tak ostrych normach to już mur musi być bardzo dobrym izolatorem. Sam styropian, nawet najlepszy na świecie, to za mało. Dlatego napisałem o Termalice, bo jednak trudno teraz o ciepły materiał w normalnej cenie, który będzie dobrze izolować wnętrze. Nie widuję teraz by ktoś budował z cegły, podejrzewam, że to za drogo. Natomiast dobrym kompromisem między ceną a izolacyjnością jest właśnie beton komórkowy.
reci
 
Posty: 512
Dołączył(a): 2013-09-15, 20:11


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 am
Następna stronaPowrót do Krok po kroku 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości