Kredyt na budowę domu krok po kroku

Kredyt na budowę domu krok po kroku

Postprzez Admin » 2012-08-16, 09:00

W terminologii bankowej nie istnieje w zasadzie pojęcie kredytu na budowę domu, bowiem fachowo powinno się go nazywać kredytem budowlano-hipotecznym lub ewentualnie kredytem mieszkaniowym, przeznaczonym na budowę domu. W swej konstrukcji kredyt na budowę domu niewiele różni się od kredytu hipotecznego w swojej klasycznej formie, tyle że ma on inny cel niż zwykle. Jest nim bowiem budowa domu, nie zaś zakup gotowej już nieruchomości.

Jak starać się o kredyt na budowę domu?

Staranie się o kredyt na budowę domu w bankach wygląda tak samo, jak w przypadku ubiegania się o uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, choć inne należy przedłożyć dokumenty, jako załączniki do wniosku kredytowego. Przede wszystkim jednak, aby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu, należy posiadać odpowiednio wysoką dla banku zdolność kredytową, wiarygodność finansową oraz wkład własny na realizację inwestycji. Kredyt na budowę domu może zostać niekiedy udzielony bez wkładu własnego przez bank, ale wówczas instytucja kredytująca będzie wymagała od kredytobiorcy dodatkowego zabezpieczenia. Będzie nim na przykład ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Kiedy klient spłaci część kredytu, która odpowiada wyznaczonemu przez bank minimalnemu wkładowi własnemu, składka na wspominane ubezpieczenie nie będzie już opłacana przez klienta. Na pewno przy kredycie budowlano-hipotecznym wnioskujący o kredyt muszą dopełnić nieco więcej formalności, niż w przypadku ubiegania się o zwykły kredyt hipoteczny z przeznaczeniem na zakup mieszkania lub domu.

Należy podkreślić, że kredyt na budowę domu skutecznie wiąże osobę kredytobiorcy z bankiem udzielającym kredytu, przez cały okres trwania budowy. Relacje pomiędzy bankiem a klientem w przypadku kredytów hipotecznych z przeznaczeniem na zakup nieruchomości kończą się w zasadzie po podpisaniu umowy kredytowej. Później klient uiszcza wyłącznie raty kredytowe do banku w wyznaczonym terminie. Inaczej wygląda kwestia relacji na linii bank i kredytobiorca w przypadku kredytu na budowę domu.

Dokumenty niezbędne w procesie kredytowania budowy domu

Większość banków w Polsce, które udzielają kredytów budowlano-hipotecznych, oprócz wniosku kredytowego wymaga od klienta również złożenia wraz z nim wszystkich standardowych dokumentów, stanowiących potwierdzenie jego zdolności kredytowej. Konieczne jest więc przedłożenie zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów oraz zaświadczenia pracodawcy o naszym zatrudnieniu. Jeśli kredytobiorca posiada własną działalność gospodarczą, musi on okazać zeznania roczne PIT z ostatnich lat, wyciąg z konta bankowego, ewentualne umowy o dzieło i umowy zlecenie oraz pozostałe dokumenty potwierdzające to, że jest on właścicielem zarejestrowanej w odpowiednich rejestrach firmy. Następną grupą dokumentów stanowiących załącznik dla banku do wniosku o kredyt na budowę domu, są dokumenty potwierdzające status posiadanej nieruchomości. Będzie to np. akt notarialny nabycia działki, albo też jej księga wieczysta.

Dodatkowe dokumenty, które przyszły kredytobiorca musi przedłożyć w banku podczas starania się o uzyskanie kredytu na budowę domu, to:

Decyzja wydana przez urząd gminy lub urząd miasta o pozwoleniu na budowę,

Jeśli budowa domu jest zlecona jednej firmie, np. deweloperowi, wówczas bank będzie wymagał przedstawienia umowy z deweloperem oraz wszelkich dokumentów rejestrowych takiej firmy:
(Odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, Wpis do ewidencji działalności gospodarczej)

Jeśli dom ma zostać wybudowany systemem gospodarczym, konieczne jest przedłożenie bankowi zatwierdzonego projektu budowlanego, ewentualnych umów zawartych z wykonawcami części robót oraz pełnego kosztorysu dokonywanej inwestycji.

Wielu inwestorów prywatnych, aby zaoszczędzić nieco środków finansowych, podejmuje się budowy domu samodzielnie, systemem gospodarczym, a tylko niektóre prace zleca wykwalifikowanej ekipie budowlano-remontowej. Jeśli tak zamierzamy przeprowadzić naszą inwestycję, banki mogą w różny sposób traktować wymagania odnoszące się do konieczności udokumentowania wydatków inwestora, poniesionych w czasie budowy domu. Na ogół w większości banków w Polsce, które udzielają kredytów na budowę domu, wymaga się udokumentowania za pomocą faktur za materiały i wykonane prace, do 50% wartości uzyskanego z banku kredytu budowlano-hipotecznego. Są też i takie instytucje kredytujące, które w ogóle nie będą wymagały od swych kredytobiorców przedstawiania jakichkolwiek faktur potwierdzających ponoszone na budowę domu wydatki. O tym wszystkim można dowiedzieć się na kredyty forum.

Na ogół, banki nie wypłacają na raz klientowi całego kredytu na budowę domu, ale jego wypłata następuje w transzach. Kolejna transza kredytu budowlano-hipotecznego jest wypłacana wraz z dokonaniem postępów w budowie nieruchomości. Jeśli dom budowany jest przez dewelopera, to harmonogram wypłaty transz kredytu jest skorelowany z harmonogramem prac budowlanych, opisanym w umowie z firmą budującą dom.

Kredyt na budowę domu może pokrywać koszty zakupu działki, jak i pełne koszty zbudowania domu, albo wyłącznie wzniesienie nieruchomości na posiadanej działce.

Przd zaciągnięciem kredytu na budowę domu polecamy również odwiedzić serwisy:
Kredyt na budowę domu - porównanie i ranking kredytów hipotecznych przeznaczonych na budowę domu
Kredyt budowlany - warunki i porady dotyczące kredytów budowlanych.
Admin
Site Admin

Odp

Google - reklama

Re: Kredyt na budowę domu krok po kroku

Postprzez Zibo » 2013-04-28, 17:03

Fajny tekst, mam nadzieję że będzie bardzo pomocny dla wielu którzy stoją przed kredytem hipotecznym na budowę domu. Naprawdę nie jest to takie łatwe jak wygląda, ale jak się dobrze zmobilizujemy i zdobędziemy wiedzę, to jest do zrobienia.
Zibo

Postprzez sadu » 2013-04-29, 19:46

Zgadzam się że tekst daje bardzo dużo informacji i jest bardzo pomocny dla chcących zaciągnąć kredyt hipoteczny, jednak mało kto trafi do tego tematu ponieważ nie jest za bardzo wyróżniony.
sadu

Postprzez xxxDxxx » 2013-06-17, 19:45

Ja starałem się o kredyt na dom lecz dostałem już pierwszą negatywną odpowiedź. Z drugim bankiem też będzie ciężko. Nigdy w obecnych czasach tak łatwo o pożyczkę czy kredyt... A jednak
http://www.ogrodybielsko.eu - Ogrody Bielsko
xxxDxxx

Postprzez toJa » 2013-07-09, 10:47

Wszystko zależy od zdolności kredytowej, wkładu własnego i wielkości budowanego domu. W moim przypadku zaproponowano mi większy kredyt niż tego potrzebuję.
toJa

Postprzez Mateo » 2013-07-11, 11:45

xxxDxxx napisał(a):Ja starałem się o kredyt na dom lecz dostałem już pierwszą negatywną odpowiedź. Z drugim bankiem też będzie ciężko. Nigdy w obecnych czasach tak łatwo o pożyczkę czy kredyt... A jednak

No niestety, banki obawiaja sie udzielac kredytow na mieszkanie i na budowe domu. Co lepsze - jak sie sklada wniosek o przyznanie kredytu na dom, to rozpatrywanie wniosku trwa czasem miesiacami...wiec to nie sa zbyt pocieszajace wiesci;/ Dobrze, ze ja mam juz kupno mieszkania za soba:)
Mateo

Postprzez kolo102 » 2013-07-26, 07:03

niestety zazwyczaj banki mają bardzo atrakcyjne warunki na wzięcie kredytu hipotecznego, lecz ich wymagania do kredytobiorcy są równie "atrakcyjne". Dla pewności wzięcia kredytu polecam skorzystanie z instytucji finansowej. Ja skorzystałem z tej propozycji http://www.hipoteczny-kredyt.info/kredy ... omu-forum/
kolo102

Postprzez Kredon » 2013-07-26, 13:15

Kredon

Postprzez Anzej » 2013-07-28, 19:27

Fajny temat, bardzo dobrze opracowany, przejrzyscie i precyzyjnie. Przydaloby sie wiecej takich poradnikow - wtedy by na pewno bylo mniej pytan na forum i mniej szukania. Moze Admin o tym pomysli w przyszlosci?
Anzej

Postprzez Francuz » 2013-07-29, 12:31

Potwierdzam - zrobienie takiego FAQ znacznie by rozjasnilo wszystkim forumowiczom korzystanie z forum, oraz sprawilo, ze wazne informacje bylyby w jednym miejscu, uporzadkowane.
Francuz

Zobacz też to

Doradca Reklama

Następna strona

Powrót do Kredyty budowlane