Projekt domu a warunki działki

Projekt domu a warunki działki

Postprzez allanek » 2012-08-20, 23:00

Czy posiadana przez mnie działka determinuje wybór projektu budowlanego domu, czy nie? Czy trzeba i warto wybierać projekt pod działkę?
allanek
 

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Re: Projekt domu a warunki działki

Postprzez Admin » 2012-08-21, 21:06

Posiadana działka determinuje w wysokim stopniu wybór projektu budowlanego domu, który zamierzamy na niej wznieść. Projekt powinien więc spełniać nie tylko oczekiwania inwestora, ale i też być dopasowany do uwarunkowań, jakie stawia sam grunt, na której ma być zrealizowana budowa. Prawo budowlane wyznacza, jakie minimalne wymiary i powierzchnię powinna posiadać działka budowlana. Otóż, minimalnie, działka pod zabudowę wolnostojącą, powinna mieć powierzchnię co najmniej 450 metrów kwadratowych, zaś jej szerokość nie może być przy tym mniejsza niż 14 metrów kwadratowych.

Jeśli inwestor dysponuje wąską działką, to przepisy dopuszczają bliższą zabudowę jednorodzinną od granicy działki sąsiada. W innych przypadkach, każdy budynek mieszkalny wzniesiony na działce budowlanej, powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 4 metry od granicy działki, jeśli chodzi o ściany z otworami (drzwiami lub oknami), oraz 3 metry od granicy działki w przypadku ścian bez otworów.

Wyjątkiem od tej reguły jest postawienie domu jednorodzinnego bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką, zakładając, że będzie on przylegał całą powierzchnią ściany do budynku już wybudowanego lub znajdującego się w fazie projektu budynku, posiadającego ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. W tym przypadku część leżąca w pasie szerokości 3 metry wzdłuż granicy działki musi posiadać zarówno długość, jak i wysokość nie większą niż budynek postawiony lub budowany na działce sąsiedniej.

Projekt domu zawsze określa, jakie minimalne wymiary powinna mieć działka, na której można wybudować dom zgodny z wytycznymi wskazanymi w projekcie. Zdecydowanie, projekt podpowie również, czy po postawieniu na działce domu, będzie możliwość swobodnej aranżacji terenu okalającego dom, czy też nie.

Zasadniczo, profesjonalny architekt powie nam, że zabudowa na działce nie powinna zajmować więcej niż 40% jej łącznej powierzchni. Jeśli zamierzamy na naszej działce zaaranżować basen, plac zabaw dla dzieci, czy też miejsce do grillowania dla całej rodziny, po postawieniu domu na działce powinno jeszcze pozostać sporo miejsca.

Generalnie, projekt domu powinien korespondować z wytycznymi, jakie są zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, lub gdy go niema, w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Przed kupnem lub zleceniem projektu naszego przyszłego domu koniecznie trzeba zapoznać się z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydaną przez urząd gminy lub urząd miasta. Z decyzji dowiemy się, jaki dom może docelowo znaleźć się na działce i czy w ogóle teren ten jest przystosowany do zabudowy jednorodzinnej. Dokument określa też:

Ważność wydanej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,

Warunki wynikające z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki został ustalony dla danego obszaru,

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, jakie wynikają ze szczególnych przepisów,

Informacje o sieciach, do których konieczne jest podłączenie budynku.
Avatar użytkownika
Admin
Site Admin
 
Posty: 37
Dołączył(a): 2012-07-05, 10:29

Re: Projekt domu a warunki działki

Postprzez Admin » 2012-08-21, 21:06

Warto zawsze najpierw wnikliwie zapoznać się ze wszelkimi warunkami zabudowy na naszym terenie, a dopiero później zabrać się za wybieranie projektu naszego przyszłego domu.

Zawsze warunki działki, wskazane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczają warunki, jakie spełnić musi przyszły projekt budowlany domu. Jeśli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, należy o niego wystąpić z wnioskiem do urzędu miasta lub urzędu gminy o wydanie warunków zabudowy. Przed złożeniem wniosku należy określić w sposób wstępny, jak duży będzie nasz dom. W tym celu należy wybrać projekt domu. Musi on spełniać oczekiwania inwestora oraz mieścić się w granicach działki, zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nie kupujmy, ani nie zlecajmy projektu budowlanego przed ostatecznym uzyskaniem warunków zabudowy. Są one kluczowe dla projektowanego budynku.

Oprócz wniosku o wydanie warunków zabudowy, należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączy, które ustalane są przez lokalne przedsiębiorstwa energetyczne, wodociągowe i kanalizacyjne. Musimy bowiem dowiedzieć się, w jaki sposób uzbroimy posiadaną działkę, jeśli uzbrojenie jeszcze na niej nie istnieje.

Kolejnym krokiem, który koniecznie musimy wykonać dla ustalenia warunków projektu budowlanego domu na naszej działce, jest zlecenie geodecie posiadającemu odpowiednie uprawnienia, wytyczenie na kopii mapy zasadniczej, granic naszej działki oraz działek sąsiednich.
Warunki panujące na działce wyznaczy decyzja o warunkach zabudowy, zawierająca takie dane, jak np. minimalny lub maksymalny kąt nachylenia dachu, wymiary domu, maksymalna powierzchnia przyszłej zabudowy, dostęp do drogi publicznej oraz sposób uzbrojenia działki w niezbędne media.
Decyzja o warunkach zabudowy jest wiążąca dla architekta dokonującego zaprojektowania budynku mieszkalnego lub architekta, który podejmuje się obowiązkowej adaptacji projektu gotowego.
Avatar użytkownika
Admin
Site Admin
 
Posty: 37
Dołączył(a): 2012-07-05, 10:29

Re: Projekt domu a warunki działki

Postprzez justyna88 » 2013-10-24, 08:23

Oczywiscie projekt domu musi być dopasowany do rozmiaru działki. Nie ma innej możliwości. inaczej karę można ładną zapłacić :(
justyna88
 
Posty: 27
Dołączył(a): 2013-10-23, 20:32


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 amPowrót do Jaki projekt domu - Opinie 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość