Pozwolenie na budowę domu - dokumenty i formalności

Pozwolenie na budowę domu - dokumenty i formalności

Postprzez Admin » 2012-08-20, 22:29

Przed zatrudnieniem ekipy budowlanej i wbiciu pierwszej łopaty w ziemię pod fundamenty domu, należy zdobyć pozwolenie na budowę. Nie można rozpocząć inwestycji przed dopełnieniem tej formalności. Pozwolenie na budowę jest przy tym dokumentem bezwzględnie koniecznym.

Aby uzyskać pozwolenie na budowę należy złożyć do odpowiedniego organu starostwa wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami, wymaganymi prawem, załącznikami. Pozwolenie na budowę zostanie wydane temu, kto złoży wniosek w tej kwestii w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego terenu, jeśli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dokument ten może uzyskać również inwestor, który złożył oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Warto zauważyć, że takie oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej inwestora.

Przed wydaniem pozwolenia na budowę, konieczne jest uzyskanie przez inwestora wskazanych w przepisach Prawa budowlanego, pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów - uzgodnienie, wyrażenie zgody lub opinii powinny być wydane w terminie 14 dni od dnia zaproponowania rozwiązań. Musi to zostać poprzedzone też przeprowadzeniem postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko inwestycji, wymaganego przepisami o ochronie środowiska.
Wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia na budowę, należy złożyć również:

Projekt budowlany w czterech egzemplarzach, wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz aktualnym zaświadczeniem, potwierdzającym uprawnienia do projektowania,

Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,

Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Pozwolenie na budowę jest wydawane przez starostę odpowiedniej gminy lub powiatu. Podania dotyczące budownictwa mieszkaniowego nie są płatne. Decyzja starosty w tej kwestii uzyskuje uprawomocnienie w terminie 14 dni od jej wydania, jeśli nikt się od niej nie odwoła. Po 2 tygodniach można więc przystąpić do realizacji budowy domu, ale na tydzień przed rozpoczęciem prac terenowych trzeba o nich powiadomić starostę. Jeśli zaś w ciągu 3 lat od dnia wydania i uprawomocnienia się decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę domu, nie rozpocznie się budowy, albo zostanie ona przerwana na okres dłuższy niż 3 lata, wówczas wydana przez starostę decyzja wygasa.

Starosta może odrzucić wniosek inwestora o pozwolenie na budowę. Inwestor może się od takiej odmownej decyzji odwołać i ma na to 14 dni od dnia ogłoszenia decyzji. Odwołanie składa się u wojewody, albo w organie, który wydał decyzję odmowną. Od decyzji wojewody również możemy się odwoływać – w terminie 30 dni do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Avatar użytkownika
Admin
Site Admin
 
Posty: 37
Dołączył(a): 2012-07-05, 10:29

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Re: Pozwolenie na budowę domu - dokumenty i formalności

Postprzez bronka » 2012-12-13, 16:46

osobiście przekonałam się że załatwienie takich formalności wymaga bardzo wielu starań oraz czasu. W niektórych momentach byłam bliska rezygnacji. Na każde pozwolenie, a jest ich kilkanaście, czeka się kilka tygodni.
bronka
 
Posty: 15
Dołączył(a): 2012-12-13, 16:42


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 amPowrót do Jaki projekt domu - Opinie 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości