Izolacja akustyczna podłóg w mieszkaniu

Re: Izolacja akustyczna podłóg w mieszkaniu

Postprzez argentum » 2014-12-21, 16:15

gregu napisał(a):Samo powtykanie w puste przestrzenie wełny mineralnej nie zabezpieczy stropu przed pożarem. Jestem za wełną ale to musi być zrobione odpowiednio.

No nie wydaje mi się, że dziurawa izolacja spełniłaby jakiekolwiek wymagania. Wiadomo, że należy dobrze dociąć wełnę, styropian lub inny materiał. To się rozumie samo przez się.
gregu napisał(a): Jednak stosowanie wełny o małej gęstości o grubości 5-10cm, nic nie wniesie w poprawę izolacji akustycznej, na ucho będzie to niezauważalne. Stosując wełnę o znaczenie większej gęstości, izolacja akustyczna będzie zdecydowanie lepsza, słychać to od razu.

Czyli jaką gęstość powinna mieć taka wełna, aby dobrze izolowała akustycznie?

gregu napisał(a):Sąsiad powinien od swojej strony podwiesić sufit stosując odpowiednią konstrukcję redukującą do minimum przenoszenie wibracji i hałasu oraz wypełnić pustą przestrzeń przynajmniej wełną o większej gęstości. Dopiero wtedy będzie zadowolony.
Generalnie trzeba dobrze przemyśleć wyciszenie podłogi ponieważ to trochę kosztuje a przykro by było gdyby tego wyciszenia sąsiad nie docenił.

Gość jest z tego typu ludzi, którzy myślą, że zjedli wszystkie rozumy i nie da sobie nic przetłumaczyć :x Kupił mieszkanie w kamienicy po "okazyjnej" cenie, ale nie przemyślał dokładnie sprawy i teraz my musimy się z nim męczyć :| A remont i tak muszę zrobić, w tym podłogę, więc problem chcę wyeliminować w cywilizowany sposób :) A co do maty, to napewno skorzystam z rady :)

Odnośnie izolowania wełną troszkę czytałam, mam jednak jeszcze jedno pytanie. Czy przy izolacji podłogi trzeba kłaść folię, tak jak w przypadku ścian?
argentum

Odp

Google - reklama

Postprzez IsoverOE » 2014-12-22, 17:34

Witam,

wszystko zależy od technologii izolacji podłogi/stropu. Przy wykonywaniu podłogi pływającej, folia paroizolacyjna jest absolutnie niezbędna.
Należy ją ułożyć przed wykonaniem płynnej wylewki, na warstwie izolacji z wełny mineralnej.

Pozdrawiam,
Paweł Stefański

Postprzez argentum » 2014-12-28, 14:06

IsoverOE napisał(a):Witam,
wszystko zależy od technologii izolacji podłogi/stropu. Przy wykonywaniu podłogi pływającej, folia paroizolacyjna jest absolutnie niezbędna.
Należy ją ułożyć przed wykonaniem płynnej wylewki, na warstwie izolacji z wełny mineralnej.

Wydawało mi się, że w przypadku podłogi jest to rzecz zbędna. Z tego, co wiem, folia paraizolacyjna ma wypuszczać parę wodną z wewnątrz pomieszczenia na zewnątrz - coś jak goretex ;) "dla zachowania mikroklimatu", jak piszą producenci :D myślałam, że wilgoć nie wydostaje się podłoże, tylko ściany i strop, skoro to gaz. Jakie więc ma znaczenie jej obecność w podłodze? A może to powinna być zwykła folia i ja coś pomyliłam?
argentum

Postprzez gregu » 2014-12-29, 21:39

Więc wracając do izolacji termicznej to styropian całkowicie odpada. Może źle zrozumiałem z tym styropianem ale żeby była jasność to ten materiał nie zabezpiecza przed ogniem.
Wcześniej odnosząc się do byle jakiego wtykania wełny - widzę że chyba wtedy nie do końca zrozumiałem skrót myślowy. Dobrze że się wyjaśniło co do staranności wykonywanych prac.

Izolacyjność akustyczną poprawi wełna o gęstości od 80kg/m3 (jest to płyta półtwarda, półsztywna można ją wyginać), do 150kgm3. Płyta w okolicach 150kg/m3 jest twarda i sztywna nie wygina się. W zasadzie tego typu płyty standardowo stosuje się pod wylewki tzw posadzki tradycyjne. Paczka takiej płyty grubości 5cm., waży zazwyczaj 20kg., jest w niej 4 do 5szt., co wystarczy do pokrycia około 3m2 powierzchni.

Folia paraizolacyjna zatrzymuje parę. Folia paroprzepuszczalna przepuszcza parę.
Folia budowlana, ma zastosowanie przy posadzkach tzw. tradycyjnych wylewkach.
Przy wylewkach paraizolacja nie jest wymagana, w zupełności wystarczy folia budowlana.
Folia paraizolacyjna przypadku paneli na podłożu cementowym jest obowiązkowa. Zabezpiecza ona panele przez zawilgoceniem od strony posadzki. Proszę to sprawdzić w dokumentacji jakiegoś producenta paneli. Przy budowie ścian łazienkowych i przy ocieplaniu poddaszy obowiązkowo stosuje się paraizolację. Ściany działowe między pokojami nie wymagają paraizolacji.

Wracając do podłogi i sąsiada. Pozostaje precyzyjnie ustalić z czym trzeba się zmierzyć, jaka jest sytuacja pod starą podłogą. Ustalić o ile można podnieść podłogę. Policzyć metry i zerknąć na budżet. Wybrać materiały i sposób. Maty gumowe zdecydowanie lepiej zredukują wibracje i jednocześnie hałasy powietrzne. Korek zmniejszy tylko wibracje. Styropian nic tu nie pomoże. Wełna zmniejszy dźwięki i wibracje.
Najważniejsze to nową podłogę (warstwę) po której się chodzi odizolować wibracyjnie od konstrukcji stropu. To jest priorytet.
Podaje linki jako przykład „wyciszenia głośnych dzieci” (jednak to nie jest dostępne w PL), ale chodzi o zasadę działania tej kanapki wyciszającej. Oczywiście to nie jest jakiś cudowny magiczny materiał ale warto zobaczyć
http://www.soundservice.co.uk/quietfloor_plus.html
http://www.reviewmylife.co.uk/blog/2012/03/12/installing-quietfloor-plus/

a tu jeszcze przekrój podłogi zmodernizowany pod kątem akustyki za pomocą mat gumowych
http://www.soundservice.co.uk/part_e_timber_suspended_floor_R-10.html
tu pomocne rysunki http://www.hardwood.timber.net.au/applications/flooring(6).htm

tu jest jeszcze przykład z podanymi parametrami, ale jak widać jest zrobiona podłoga i sufit od sąsiada http://www.thermal-economics.co.uk/acoustic_sys_sel/isosonic-timberfloor

Proponuję zachować wszelkie dokumenty i faktury oraz zrobić foto i video dokumentacje z wyciszenia podłogi i oprawić w jakiś ładny album. Następnym razem (po remoncie) gdy sąsiad będzie zgłaszał hałasy, ta zgromadzona dokumentacja udowodni że zmyśla. To tak w razie czego jak by był jakiś hardkor z tym człowiekiem. On też powinien się wysilić i zrobić co trzeba od swojej strony bo wyciszenie podłogi prawdopodobnie go nie usatysfakcjonuje… ale to już jego broszka.
gregu

Postprzez argentum » 2014-12-30, 19:26

gregu napisał(a):Izolacyjność akustyczną poprawi wełna o gęstości od 80kg/m3 (jest to płyta półtwarda, półsztywna można ją wyginać), do 150kgm3. Płyta w okolicach 150kg/m3 jest twarda i sztywna nie wygina się. W zasadzie tego typu płyty standardowo stosuje się pod wylewki tzw posadzki tradycyjne.

Jak rozumiem, taka wełna półtwarda i półsztywna jest lepsza z tego względu, że jako materiał gęsty dobrze tłumi dźwięki powietrzne, a jako materiał dość elastyczny dobrze przyjmuje i wytłumia drgania dźwięków uderzeniowych?

gregu napisał(a):Folia paraizolacyjna zatrzymuje parę. Folia paroprzepuszczalna przepuszcza parę.
Folia budowlana, ma zastosowanie przy posadzkach tzw. tradycyjnych wylewkach.
Przy wylewkach paraizolacja nie jest wymagana, w zupełności wystarczy folia budowlana.
Folia paraizolacyjna przypadku paneli na podłożu cementowym jest obowiązkowa. Zabezpiecza ona panele przez zawilgoceniem od strony posadzki.

Pisałam już wcześniej, że strop oddzielający mieszkania składa się mniej więcej z takich warstw: deska-wypełnienie-deska. Zabijcie mnie, ale nie wiem. co jest pomiędzy deskami i jakoś nie mam zamiaru ich zrywać, żeby się przekonać. Nie jest to zatem betonowa wylewka, ani nie chodzi o pomieszczenie, gdzie duża wilgotność powietrza jest faktem oczywistym (bynajmniej w większej części mieszkania). Nie jestem więc dalej na 100% pewna, że jest to rzecz niezbędna.

gregu napisał(a):Ustalić o ile można podnieść podłogę.

Z tym nie będzie dużego problemu :) mięszkania w naszej kamienicy należą do dość wysokich :)

gregu napisał(a):Maty gumowe zdecydowanie lepiej zredukują wibracje i jednocześnie hałasy powietrzne. Wełna zmniejszy dźwięki i wibracje.

Rozumiem więc, że w grę wchodzą tylko te materiały lub najlepiej ich zestawienie?

gregu napisał(a):Najważniejsze to nową podłogę (warstwę) po której się chodzi odizolować wibracyjnie od konstrukcji stropu. To jest priorytet.

Np. w jaki sposób?

gregu napisał(a):chodzi o zasadę działania tej kanapki wyciszającej

Wydaje mi się, że taki sam efekt można osiągnąć poprzez zestawienie odpowiednich materiałów ze sobą :D

gregu napisał(a):Proponuję zachować wszelkie dokumenty i faktury oraz zrobić foto i video dokumentacje z wyciszenia podłogi i oprawić w jakiś ładny album.

Taki miałam zamiar :) wiadomo - wolę się zabezpieczyć na przyszłość ;) jednak wielkie dzięki za przypomnienie :) i myślę, że nie tylko mi taka rada może się przydać :D
argentum

Postprzez argentum » 2014-12-31, 12:44

Gregu, przejrzałam tak pobieżnie jeszcze zamieszczone przez Ciebie linki. Gdy wspominałeś o wibracyjnej izolacji od konstrukcji stropu miałeś na myśli pozostawienie przestrzeni, jak to ma w przypadku podłóg na legarach? Czy pozostawianie takich luk nie powoduje przypadkiem przenoszenia dźwięków bocznych?
argentum

Postprzez gregu » 2015-01-09, 17:37

argentum napisał(a):Jak rozumiem, taka wełna półtwarda i półsztywna jest lepsza z tego względu, że jako materiał gęsty dobrze tłumi dźwięki powietrzne, a jako materiał dość elastyczny dobrze przyjmuje i wytłumia drgania dźwięków uderzeniowych?

Nie do końca to się zgadza. Dla przykładu podam fakt że pod posadzki cementowe stosuje się te wspomniane sztywne i twarde płyty wełny i one doskonale redukują hałas powstały od uderzenia w posadzkę i dodatkowo hałas powietrzny w przeciwieństwie do podkładów styropianowych tak często stosowanych. Zastosowana twarda wełna w ścianie z płyt gipsowych bardzo dobrze redukuje dźwięki uderzeniowe. Słychać bardzo dużą poprawę tzn. uderzenie w ścianę jest słyszalne ale o wiele słabiej, jak by w oddali. Wełna miękka w tej samej ścianie nie daje takiego wrażenia - praktycznie wrażenie jest takie jak by jej nie było.
Opisując rodzaje wełny użyłem określenia pół twarda i twarda żeby można było łatwo rozróżnić je na żywo - nie jest to miara określająca właściwości akustyczne wełny. Wełna twarda nie jest tak twarda jak cegła czy drewno.

Co przyniesie najlepsze efekty?
Materiały gumowo kauczukowe, wełna mineralna i inne bardziej specjalistyczne materiały.
Jeszcze lepsze efekty przyniesie odpowiednia kombinacja różnych materiałów dopasowana do danej konstrukcji i odpowiednia ich aplikacja.

W jaki sposób oddzielić nową podłogę od konstrukcji stropu?
Należy zastosować podkład amortyzujący.
Chodzi o to żeby między belkami stropowymi a podłogą (płytą podłogową) po której chodzimy była amortyzująca podkładka. Zamortyzuje i zmniejszy ona przenoszenie wibracji wywołane urzeczeniem w podłogę.
Na tym rysunku w linku poniżej widać wyraźnie takie czarne podkładki od strony podłogi jak i sufitu – belka konstrukcyjna nie styka się bezpośrednio ani z podłogą ani z sufitem sąsiada http://www.hardwood.timber.net.au/applications/flooring(6).htm
Na tym zdjęciu widoczne są różne podkładki antywibracyjne pod belkami metalowymi i drewnianymi http://www.totalvibrationsolutions.com/images/Aria%20House%20Picture.jpg
Tu jeszcze jeden przykład wibroizolacji i poprawienia konstrukcji lub dołożenia nowej warstwy na istniejącą podłogę http://www.soundproofingcompany.com/soundproofing-products/soundproofing-accessories/joist-isolators/

Tutaj są jeszcze inne ‘podkładki’ redukujące wibracje do bardziej ekstremalnych zastosowań jak kręgielnia, studio nagraniowe itp.
http://www.mason-uk.co.uk/application.asp?pid=5#.VK_tDCueQdU

Na tym z grubsza polega wibroizolacja.

(Jeżeli nie ma szansy na ‘poprawienie konstrukcji’ możemy tylko kłaść kolejne warstwy na istniejącej podłodze.
Gdy jest ograniczenie jeśli chodzi o podniesienie podłogi, pozostaje zastosować matę/maty, podobne lub tego typu jak na rysunku w linku poniżej http://www.soundservice.co.uk/part_e_timber_suspended_floor_R-10.html )

argentum napisał(a): Gdy wspominałeś o wibracyjnej izolacji od konstrukcji stropu miałeś na myśli pozostawienie przestrzeni, jak to ma w przypadku podłóg na legarach? Czy pozostawianie takich luk nie powoduje przypadkiem przenoszenia dźwięków bocznych?

Ta pusta przestrzeń między legarami to nie wibroizolacja. Boczne dźwięki występują wtedy gdy stukniemy w podłogę a sąsiad to stuknięcie usłyszy w ścianie. Inny przykład gdy wiercimy w podłodze a sąsiad słyszy i myśli że wiercimy w ścianie. Na rysunku w linku poniżej boczne dźwięki zaznaczone są niebieskimi strzałkami. http://www.hardwood.timber.net.au/applications/flooring(6).htm
gregu

Postprzez argentum » 2015-01-11, 14:21

Teraz wszystko rozumiem. Dzięki Twoim linkom i bogatym merytorycznie podpowiedziom wiem, na co mogę się zdecydować :) Nie pozostaje mi teraz nic innego, jak skompletować materiały i zabrać się do pracy (a właściwie znaleźć do tego odpowiednią osobę ;) )

Oczywiście wielkie dzięki także dla innych, którzy pomogli i doradzili :)
Pozdrawiam :D
argentum

Postprzez erzecznikKT » 2015-04-30, 15:27

Dla akustycznej izolacji podłóg, proponuję zastosować dedykowany styropian akustyczny Knauf Therm Acoustic Podłoga, który posiada doskonały wsp. tłumienia dźwięków uderzeniowych 25-27 dB.
erzecznikKT

Postprzez Ella » 2017-11-29, 11:03

A może polecicie jakiś niezbyt gruby podkład pod panele, który by dobrze wyciszał. Niestety u mojej siostry żaden styropian nie wchodzi w grę, bo nie może podnieść zbyt dużo poziomu podłogi, a wyciszyć musi podłogę, bo sąsiedzi je żyć nie dają, że ciągle im nad głową hałasuje.
Ella

Zobacz też to

Doradca Reklama

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Izolacje