Testuję pompę ciepła Ariston Nuos Evo 110

Testuję pompę ciepła Ariston Nuos Evo 110

Postprzez olafmario » 2015-09-13, 18:11

Od ponad miesiąca jestem użytkownikiem powietrzenej pompy ciepła firmy Ariston model Nuos Evo 110, którą otrzymałem do testowania w ramach konkursu Aristona. Jako laureat konkursu i użytkownik pompy chciałbym się podzielić swoimi wrażeniami z jej instalacji, użytkowania i jej funkcjonowania. W moim przypadku pompa ta ma do spełnienia dwie funkcje, po pierwsze służy do podgrzania wody użytkowej, a po drugie do "uzdatnienia" powietrza w podpiwniczonej części domu, które zwykle w lecie jest najchłodniejszym miejscem w domu ale zarazem powietrze jest najbardziej wilgotne i o specyficznym zapachu. Pompa wisząca w sąsiednim pomieszczeniu zasysa powietrze z zawilgoconego pomieszczenia przez otwór w ścianie o średnicy 150 mm i odzyskuje zawarte w nim ciepło do podgrzania wody, natomiast zimne powietrze jest usuwane na zewnątrz budynku przez rurę PCV o przekroju prostokąta 150/70. Czyli funkcja grzewczo-wentylująca :)

Pompa ciepła obsługuje dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 180m2 w połowie podpiwniczony. Dom jest ocieplany styropianem i wełną mineralną. W części podpiwniczonej wentylacja grawitacyjna, a w jednym pomieszczeniu wspomagana wentylatorem elektrycznym z czujnikiem wilgotności. Ponieważ najprawdopodobniej izolacja części podpiwniczonej nie została wykonana najlepiej a wentyltorek nie daje rady to używam osuszacza powietrza, który pomaga ale na dłuższą metą to rozwiązanie przejściowe. Przebudowa domu żeby zainstalowac jakąś wentylację z prawdziwego zdarzenia jest teraz zbyt kosztowna i ryjnująca dom, więc zdecydowałem się na eksperyment z pompą powietrza. W następnym wpisie podzielę się informacją z montażu i wynikiem eksperymentu :?:
olafmario

Odp

Google - reklama

Re: Testuję pompę ciepła Ariston Nuos Evo 110

Postprzez Ryszard » 2015-10-22, 10:26

Witam. Jestem również użytkownikiem pompy ciepła Ariston Nuos Evo Split 110 od kilku tygodni. Na początku użytkowanie nie sprawiało problemów, jednak od około czterech tygodni pojawiają się komunikaty błędów (H3 i H2). Wizyty serwisu załatwiały sprawę na dzień lub dwa i ponownie komunikat błędu. Po dwukrotnej wymianie czujnika w wentylatorze od kilku dni pompa pracuje prawidłowo. Po zamontowaniu pompy myślałem o wykorzystaniu schłodzonego powierza z wentylatora do wykorzystania w okresie letnim do chłodzenia domu. Czy jest to możliwe i na ile ekonomiczne?
Ryszard

Zobacz też to

Doradca Reklama

Powrót do Instalacja gazowa