Testuję kocioł Ariston Genus Premium 24 FF - kondensacyjny

Testuję kocioł Ariston Genus Premium 24 FF - kondensacyjny

Postprzez Afordos » 2015-08-27, 12:49

Witam wszystkich.

Jestem tu nowy i trochę z przypadku. Otóż jakiś czas temu wygrałem konkurs, na stronie Aristona. Zostałem jednym z 10 laureatów i w zamian za to, otrzymałem do testów kocioł. Jednym z warunków, aby kocioł przeszedł na moją własność, jest udzielanie się na ogólnych forach, co też czynię.

Zapraszam do zadawania pytań. Zaznaczam, nie jestem ekspertem, nie jestem wykupiony przez Aristona, tylko zwykłym użytkownikiem domku jednorodzinnego, który otrzymał prezent od losu :)
Kociołek już wisi na ścianie w łazience, mam już pierwsze spostrzeżenia.
Afordos

Odp

Google - reklama

Re: Testuję kocioł Ariston Genus Premium 24 FF - kondensacyjny

Postprzez Afordos » 2015-08-27, 12:56

Sytuacja startowa:

Dom około 150 m2. Dwie kondygnacje, ocieplenie styropianowe, okna zespolone.
Do tej pory wisiał na ścianie kocioł, dwufunkcyjny Ocean, z 1993 roku, jakby ktoś chciał, to sprzedaję go w całości, lub na części tu: http://olx.pl/oferta/piec-kociol-dwu-funkcyjny-ocean-c2202-23-2-kw-CID628-IDbfWur.html#6e8053131c
W sumie, był sprawny, bo regularnie serwisowany, jednak wziąłem udział w konkursie i udało się wygrać coś nowocześniejszego.

Szczegółowo opisywane jest to na blogu Aristona, gdzie wszyscy laureaci się wypowiadają, opisują, więc też wklejam link: http://www.aristonthermo.com.pl
Moje wpisy, można szukać filtrując po Michał.

Tutaj, jednak forum nie jest moderowane przez Aristona, więc mam pełną niezależność opinii o produkcie.

Dlaczego Ariston??? Ano dlatego, że go wygrałem. W tym miejscu można by wstawić jakąkolwiek inną markę, Vailant, Junkers itp, jednak konkurs był Aristona i taki produkt otrzymałem. Byłem akurat na etapie poszukiwania rozwiązania do domu, co więcej byłem po dwóch wycenach na rozwiązaniu właśnie Vailanta. Nie brałem pod uwagę Aristona, gdyż jednoznacznie kojarzył mi się, z niezbyt dobrą jakością urządzeni AGD ( potem uzmysłowiłem sobie, że chyba pomyliło mi się z Ardo , jedno i drugie na A ). Wydaje mi się, że ogólnie postrzeganie marki Ariston w Polsce jest albo złe, albo nie znane. Już po samej instalcji, którą postaram się też tutaj jakoś przybliżyć, miałem okazję zamienić kilka słów z sąsiadami, którym też Oceany właśnie wypłyneły w ostatnią podróż. Połowa z nich, o marce Ariston w ogole nie słyszała, programując się na zakup Junkersa, Vailanta i czegoś pokroju Viessmanna. Czyli tak jak Ja myślałem wcześniej.
Afordos

Postprzez Afordos » 2015-08-27, 13:12

Montaż: Potrwał kilka godzin więcej niż zakładane 4 godziny. Jednak trafiłem, na świetnego instalatora, pana Adama Szopę z Krakowa. Jeżeli ktoś potrzebuje, z czystym sumieniem polecam. Wiedza i doświadczenie, ale też metodyka pracy, czystość i ogólna estetyka na najwyższym poziomie. Całość prac około 8 godzin, z trzema przerwami technologicznymi ( na papieroska :P )

Do zrobienia był wkład do komina, demontaż obecnego pieca, montaż na ścianie nowego w tym samym miejscu, tylko kilka cm wyżej, przedłużenie kolanek, rur, wymiana zaworów.
Chciałem by kondensat zawisł możliwie najwyżej, ze względu na wygospodarowanie większej przestrzeni w łazience, pod piecem. Różnica nie okazała się tak znacząca, bo Ariston jest węższy ale wyższy od mojego poprzedniego kotła Ocean. Zyskałem może 8 cm. Jednak jest też bardzo duży zysk estetyczny - nowy piec jest po prostu ładny, ma efektowny duży wyświetlacz i wygodne w obsłudze menu, z przyciskami. To może się podobać.

Koszty adaptacji to 1570 PLN + VAT, to było to co płaciłem ja za przeróbkę komina. Za montaż samego kotła, płaci zleceniodawca konkursu i ile to kosztowało, tego nie wiem. Możecie zadawać pytania, pewnie orientacyjnie będzie można się czegoś od Aristona dowiedzieć. Mogę to zrobić w waszym imieniu.

Po instalacji przyszło mi tylko trochę podrasować moją i tak marną łazienkę, ale wszystko w swoim czasie. Dokleiłem tu i ówdzie kilka płytek, bo przy tak ładnym piecu aż żal, żeby z pod niego wystawał goły beton i farba ftalowa, olejna.
Afordos

Postprzez Afordos » 2015-08-27, 13:21

Użytkowanie 1:

Póki co, ciężko coś powiedzieć obiektywnego. Jedno co mnie bardzo zaskoczyło, ale to BARDZO to cisza! Wcześniejszy piec atmosferyczny, w momencie odpalenia zasysał powietrze z łazienki, powodując najpierw strzelenie drzwi we framudze, a potem dźwięk palnika był może nie przerażający, ale normalny, głośny szum. Tutaj taka historia, autentyk z montażu:

Mówię do instalatora, co ten piec tak "bziuczy", co on teraz robi. ( dało się wychwycić, że nie jest to cisza jak wcześniej, ale coś bardzo cichego ). W odpowiedzi otrzymałem, że zapewne moja żona w kuchni, właśnie puściła ciepłą wodę ( nie wiedząc o tym, że piec już wisi, taki automat u niej zadziałał, jak chciała drewnianą deskę wyczyścić ). NIE DO WIARY, że kocioł, na zapalonym do grzania wody palniku, jest ledwo, ledwo słyszalny. W zasadzie, bardziej da się zaobserować wskaźnik niebieskiej diodki na panelu, niż samą pracę.

Niestety, po 2 dniach, kocioł zaczął wpadać w dziwny rezonans, gdy zamontowany w nim wentylator wytraca obroty, po zakończeniu korzystania z ciepłej wody. Tego wcześniej nie było. Zgłosiłem do instalatora, powiedział żeby się nie przejmować, ma podjechać i zobaczyć. Jak na moje ucho to nie usterka, tylko coś gdzieś o coś ociera, lub coś jest nie dokręcone. Ten dźwięk na dłuższą metę przy takim cichym piecu staje się irytujący - a wcześniej, każde korzystanie z kotła wiązało się jeszcze z większym hałasem. Widać człowiek szybko przyzwyczaja się do lepszego :)
Afordos

Postprzez Afordos » 2015-08-28, 05:09

Użytkowanie 2:

Oczekuję na pierwszą kalibrację kotła. Pan Adam instalator powiedział, że w tym momencie piec nie jest wyregulowany. Wisi sobie na ścianie, zapewnia ciepłą wodę, jednak ma przyjechać instalator Mirek, na tzw. pierwsze uruchomienie. Zobaczymy o co w tym wszystkim chodzi. Prawdopodobnie, jakieś preferowane ustawienia itp, może kalibracja przepływu wody.

Dziś po raz drugi, zauważyłem spadek ciśnienia na wyświetlaczu, ale nie wiem w tym momencie, czego to ciśnienie dotyczy, więc też poczekam na instalatora Mirka.

Zapomniałem wcześniej napisać, że dzień po instalacji, łazienka wypełniła się zapachem gazu ( wiem, wiem - gaz jest bezwonny, a było czuć nawaniacz ). Otworzyłem okno, ale nic nie przeszło. Zakręciłem zawór gazowy i po godzinie zapach ustał. Telefon do Pana Adama, był z czujnikiem za 2 godziny, okazało się, że jest nieszczelność na jednej uszczelce. Niewielka, ale z gazem nie ma żartów. Co ciekawe, w dniu montażu czyli dzień wcześniej, pan instalator wyjął przy mnie ten automacik, do wykrywania gazu i mówi: NO, ŚWIEŻO PO KALIBRACJI - czyli urządzenie nie zawiodło. Sprawdzane wszystko było dokładnie i nic nie zapipczało. Czemu zatem po nocy tak się stało?

Została wymieniona jedna uszczelka na przewodzie gazowym i wszystko gra :)

Przy okazji, została wymieniona pokrywa przednia kotła, gdyż fabryczna posiadała niewielką wgniotkę w górnej części, która by mnie pewnie zaczęła strasznie irytować, gdy moja łazienka przybierze kiedyś nowe oblicze. Wniosek taki: Cześci do Genusa Premium, przynajmniej optyczne, leżą na stanie i nie trzeba czekać latami.
Afordos

Postprzez Afordos » 2015-09-03, 06:06

Użytkowanie 3: Stwierdzam, że póki co, wszystko jest fajnie, z tym że myślałem, że ciepła woda będzie szybciej. Tzn - mam wrażenie, nie poparte póki co pomiarami, że stary kocioł, po odkręceniu kurka z wodą, szybciej nagrzewał wodę. Teraz jest ciszej, ekonomiczniej - ale nie jestem przekonany czy równie szybko. Może to złudzenie.
Afordos

Postprzez Blumski » 2015-09-10, 20:18

Afordos,
1. piec posiada czujnik ciśnienia instalacji grzewczej. Powinno nie przekroczyć 1,5 bar. Jeżeli spadnie do minimum zgłosi ci komunikat "konieczne napełnienie". Może kocioł nie był wcześniej odpowietrzany. Ta funkcja jest również w sterowniku i trwa ok 7 minut.
2. włącz funkcję "Comfort". Funkcja ta odpowiada za gotowość wymiennika ccw. W momencie przepływu woda ciepła z punktu wypływa z wymiennika i nie czekasz na jej podgrzanie. Jednak przełoży się (powinno) to na zużycie gazu, ale czy zauważalnie finansowo w dłuższym okresie eksploatacji. Napisz jak będziesz miał dane.
Blumski

Postprzez Afordos » 2015-09-14, 11:56

Sterownik do pieca, to mam rozumieć, nie programator w pokoju, tylko samo menu na piecu, tak?
Jeżeli tak, to tam praktycznie nie mam ustawień, nie wiem, czy jest coś zablokowane ale ograniczone jest do temperatury CWU i CO, oraz włączenia/wyłączenia funkcji comfort.
Sama funkcja comfort, ma opcję czasowa, lub zawsze włączona. Które wybrać? Dałem na próbę, włącz. Nie widziałem różnicy, woda nadal dłużej się nagrzewała. Ktoś kiedyś mi powiedział, że piec atmosferyczny startuje od wyższej temperatury, stąd woda cieplejsza. Kocioł wisi od ujęcia wody, jakiś metr więc nie ma zimnego złogu za wiele, który musi wylecieć.

Nie widzę w menu np tej opcji odpowietrzenia. Aczkolwiek, podobno to dzieje się samoczynnie.
Afordos

Postprzez mirkoslaw » 2015-09-18, 10:09

Jaka jest jego trwałość? Po ilu mogą się zacząć pierwsze usterki i wycieki? Gdzie serwisować taki kocioł? Czy taki całodobowy serwis24.wroclaw.pl wystarczy do obsługi?
mirkoslaw

Postprzez Afordos » 2015-09-18, 12:16

Trwałość wg instalatora, dziś wszystkiego jest podobna, ze względu na to, ze i Pigma i Viessmann i Vailant i Ariston i pewnie wiele, wiele innych kotłów, w środku ma komponenty dostarczane przez tych samych producentów.
Serwisu nie umiem we Wrocławiu polecić, w Krakowie tak. Póki co miałem kontakt z 2 fachowcami od Aristona i chylę czoła.
Afordos

Zobacz też to

Doradca Reklama

Następna strona

Powrót do Instalacja gazowa