Mostki termiczne w moim domu - jak je zlikwidować?

Mostki termiczne w moim domu - jak je zlikwidować?

Postprzez Admin » 2012-08-14, 15:47

Wykonanie w domu jednorodzinnym właściwej izolacji termicznej, która nie będzie posiadała słabych punktów, jest kluczem do zredukowania kosztów ogrzewania pomieszczeń domowych. Czasem jednak słabe punkty, które fachowo określane są mostkami termicznymi, są niemożliwe do zlikwidowania, albo tak wydaje się właścicielom domów. Tymczasem, właściwe funkcjonowanie systemu ogrzewania domu uzależnione jest od wykonania poprawnej instalacji. Unikanie mostków cieplnych, czy jak kto woli – mostków termicznych, które najłatwiej można zdefiniować jako przerwy w izolacji, jest bardzo ważne dla zapewnienia ciepła w domu. Termoizolacja już na etapie budowania domu powinna być gruntownie zaprojektowana, najlepiej przez specjalistów. Okna, drzwi, jak i detale projektowanego domu mogą być potencjalnymi mostkami termicznymi. Nie wszystkie mostki cieplne są możliwe do wyeliminowania, ale na pewno można znacząco zredukować ich niekorzystny wpływ na termoizolację ścian domowych.

Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?


Istnieje na to co najmniej kilka sposobów, aby w swoim domu mostki termiczne zlikwidować:

Izolacja okien – okna w domu są miejscem, w którym naturalnie mogą wystąpić mostki termiczne. Nie można ich zlikwidować, jako że oznaczałoby to konieczność zamurowania ścian. Jednakże, prawidłowa obróbka wokół okien może ograniczyć straty ciepła. Zwróćmy uwagę na fakt, że w nowym budownictwie okna są płytko osadzone w ścianie. Należy wykonać odpowiednią obróbkę ościeży oraz prawidłowo zamontować podokienniki, aby takie okna nie stanowiły dla całego obiektu mostków cieplnych. Nieco inaczej kwestia ta przedstawia się w przypadku starego budownictwa, gdzie okna są osadzone głębiej w ścianach. W takich miejscach nie mamy zbyt dużego pola manewru, aby zlikwidować mostki termiczne. Możemy jedynie wykonać ocieplenie ościeża z wykorzystaniem materiału termoizolacyjnego. Należy wybrać materiał posiadający minimalny współczynnik przewodności cieplnej. Grubość materiału zależy od tego, jak osadzone są okna. Im będzie on grubszy, tym lepiej.

Wykonanie ocieplenia cokołów oraz ścian fundamentowych budynków – ściany fundamentowe obiektu budowlanego zaleca się zabezpieczyć materiałem termoizolacyjnym o niskiej nasiąkliwości. Izolację tego typu wykonuje się począwszy od ławy fundamentowej aż do miejsca właściwego ocieplenia. Co więcej, płyty znajdujące się poniżej gruntu należy dodatkowo chronić przed wpływem wilgoci oraz wód podziemnych, zwłaszcza, jeśli znajdują się one na małej głębokości.

Specjalistyczna, właściwa obróbka płyt balkonowych – miejsce, w którym zamocowany jest balkon czy loggia stanowi potencjalny mostek termicznych. Można go uniknąć, stosując systemowe rozwiązania ociepleniowe. Niwelują one straty ciepła w miejscach mocowania balkonów do ściany domu. Systemowe rozwiązania ociepleniowe od razu są w użyciu w nowych budynkach i wykonuje się je na etapie wylewania konstrukcji balkonu. Jeśli balkon już istnieje, to zastosowanie w praktyce takiego rozwiązania jest mocno utrudnione. Wówczas zaleca się wykonanie z obu stron płyty balkonowej warstwy ocieplenia, charakteryzującej się możliwie jak najniższym współczynnikiem przewodności cieplnej. Należy też dodatkowo zabezpieczyć balkon przed wnikaniem wody. Można tego dokonać izolując krawędzie przy ścianie oraz wykańczając powierzchnię balkonu, np. terakotą czy płytkami ceramicznymi.

Jak najbardziej staranne mocowanie płyt termoizolacyjnych – wszelkie szczeliny występujące pomiędzy płytami ociepleniowymi należy dokładnie wypełnić, przy użyciu pianki poliuretanowej.
Połączenie ściany zewnętrznej z połacią dachu w sposób, który zapewni idealną ciągłość zastosowanej warstwy termoizolacyjnej – nie ma przy tym znaczenia, czy mamy do czynienia z dachem płaskim, czy spadzistym.

Gruntowne zabezpieczenie miejsc mechanicznego mocowania płyt termoizolacyjnych – samo przyklejenie do ścian zewnętrznych płyt termoizolacyjnych na ogół okazuje się niewystarczające dla likwidacji mostków termicznych. Niezbędne jest wzmocnienie połączenia tychże płyt poprzez mocowanie kołkami. Wymaganie to odnosi się do wysokich budynków albo ścian z tzw. nienośnym podłożem. Najlepiej do tego celu wykorzystać łączniki o specjalnej konstrukcji, która niweluje ucieczkę ciepła.

Wzmocnienie ocieplenia zamocowań balustrad, zadaszeń, markiz i tym podobnych elementów budynku – takie elementy konstrukcyjne muszą przechodzić przez warstwę termoizolacji, co powoduje, że stanowią one punktowe mostki termiczne. Powinny one zostać zaizolowane wkładkami termoizolacyjnymi, które są wytrzymałe na ściskanie i na odkształcanie się.

Odpowiednie zamocowanie dodatkowych elementów na istniejącej, ocieplonej elewacji – z punktowymi mostkami termicznymi możemy mieć również do czynienia w miejscach, w których do ocieplonej elewacji montujemy pewne elementy – ozdobne lub praktyczne, chociażby kinkiety czy systemy alarmowe. Takie elementy powinny być umieszczane na specjalnych podkładkach, które wkręca się w płytę termoizolacyjną.
Avatar użytkownika
Admin
Site Admin
 
Posty: 37
Dołączył(a): 2012-07-05, 10:29

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Re: Mostki termiczne w moim domu - jak je zlikwidować?

Postprzez takajestem » 2012-12-15, 17:22

Mostki termiczne sprawiają, że stosunkowo trudni jest zachować ciepło w mieszkaniu. jeśli je zlikwidujesz dom stanie sie o wiele bardziej energooszczędny.
takajestem
 
Posty: 15
Dołączył(a): 2012-12-15, 17:19

Re: Mostki termiczne w moim domu - jak je zlikwidować?

Postprzez ErzecznikPSPS » 2013-04-21, 15:47

Bardzo ważna jest ciągłość izolacji wszystkich zewnętrznych przegród budowlanych sąsiadujących ze środowiskiem zewnętrznym.
ErzecznikPSPS
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2013-04-16, 18:47

Re: Mostki termiczne w moim domu - jak je zlikwidować?

Postprzez Marecki » 2014-05-06, 13:38

A tutaj można poczytać sobie bardzo ciekawe informacje na temat tego, w jaki sposób uniknąć powstania mostków cieplnych podczas montażu rolet: http://www.*.com.pl/blog/mostki-termiczne-montaz-rolet/#axzz30tbFIcto. Przydatny, fachowo i rzetelnie napisany artykuł.
Marecki
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2014-05-06, 13:34

Re: Mostki termiczne w moim domu - jak je zlikwidować?

Postprzez KnaufTherm » 2014-07-28, 08:39

takajestem napisał(a):Mostki termiczne sprawiają, że stosunkowo trudni jest zachować ciepło w mieszkaniu. jeśli je zlikwidujesz dom stanie sie o wiele bardziej energooszczędny.


Dokładnie - mostki termiczne znacznie pogarszają izolację domu przez utratą ciepła. Pomimo zastosowania odpowiednich materiałów termoizolacyjnych, często - mostki (szczególni liniowe) są efektem nieprawidłowego montażu ocieplenia.
e-rzecznik Knauf Therm
KnaufTherm
 
Posty: 15
Dołączył(a): 2014-07-11, 21:43

Re: Mostki termiczne w moim domu - jak je zlikwidować?

Postprzez theme » 2014-09-14, 18:08

Mostki termiczne, o czym warto wspomnieć są to miejsca w których przewodnictwo cieplne jest dużo większe, niż na powierzchni otaczającej daną część budynku. Poza mostkami liniowymi zdarzają się też punktowe. Jedne i drugie powodują znaczną utratę ciepła wewnątrz budynku, niekiedy daje się tam wyczuć wilgoć, a po dłuższym czasie w tych miejscach może pojawić się pleśń.
theme
 
Posty: 192
Dołączył(a): 2014-01-31, 17:40

Re: Mostki termiczne w moim domu - jak je zlikwidować?

Postprzez Hawana » 2015-01-01, 11:08

Czyli na słynne pytanie czy ocieplić balkon - blog MG Projekt - http://www.*.com.pl/blog/jak-docieplic-balkon/#axzz3NZCdkVxZ odpowiedź powinna być - jak najbardziej tak, bo tamtędy także może uciekać ciepło ...
Hawana
 
Posty: 14
Dołączył(a): 2014-08-30, 09:59

Re: Mostki termiczne w moim domu - jak je zlikwidować?

Postprzez kamisucha » 2015-02-19, 12:50

To akurat znana prawda ;]
Zapraszam:
http://www.alfa-investment.pl
kamisucha
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2015-02-19, 12:46

Re: Mostki termiczne w moim domu - jak je zlikwidować?

Postprzez maciejstanislawski » 2015-02-25, 17:49

Ciężko się walczy z mostami termicznymi po fakcie wybudowania ściany. Jestem zdania, że trzeba o tym pomyśleć na etapie budowy. U mnie sprawdził się rozwiązanie Porotherm dyfix. Specjalna cienka zaprawa do pustaków, redukująca mostki do minimum, żeby nie pisać, że do 0. Jeżeli nie lubisz pustaków ceramicznych, to inne technologie też dają możliwość murowania na cienką spoinę, która redukuje mostki.
maciejstanislawski
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2015-01-22, 20:22

Re: Mostki termiczne w moim domu - jak je zlikwidować?

Postprzez theme » 2015-02-28, 17:01

Do tego należy dodać różnego rodzaju systemy jakie oferują producenci drzwi zewnętrznych. W ostatnich czasach dużą popularnością cieszą się ościeżnice z profilu aluminiowego z przekładką kompozytową. Takie rzeczy ma w ofercie KMT (Energy 60) oraz Wikęd (TERMO). Ostatnio Wikęd również wypuścił na rynek grubsze skrzydło z masą ciekawych rozwiązań ale to temat na osobny wątek. Co do samych ościeżnic i mostków termicznych. Można również zastosować poszerzenia o takiej samej konstrukcji (aluminium - kompozyt - aluminium), a do tego poszerzenie podprogowe z PCV, które pozwala na niwelowanie mostka i w tym miejscu - jednocześnie zamykając ościeżnicę od dołu (mowa o ościeżnicy TERMO, bo w serii TERMO Prestige zamknięciem profilu ościeżnicy jest sam próg).
theme
 
Posty: 192
Dołączył(a): 2014-01-31, 17:40


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 am
Następna stronaPowrót do Domy energooszczędne i pasywne 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości