Alternatywa dla węgla

Re: Alternatywa dla węgla

Postprzez RafalCichocki » 2017-06-28, 08:53

Witam,

Dokładnie. Mimo, że tradycyjne rozwiązania ogrzewania budynku za pomocą węgla lub innych paliw stałych cechują się niższym kosztem inwestycyjnym, posiadają również wiele wad. Eksploatacja wiąże się z uciążliwymi aspektami związanymi z czyszczeniem oraz napełnianiem zbiornika zasypowego. Konieczne jest także przeznaczenie dodatkowego pomieszczenia na cele przechowywania paliwa węglowego oraz budowa komina spalinowego, którego koszty wybudowania również powinniśmy uwzględnić przy porównywaniu kosztów inwestycji. Do tego dochodzą aspekty związane z emisją zanieczyszczeń do atmosfery.
Zastosowanie pompy ciepła jest natomiast rozwiązaniem całkowicie bezobsługowym, które nie wymaga wydzielenia pomieszczenia kotłowni oraz jest całkowicie ekologiczne. Wybór typu ogrzewania jest wyborem na wiele lat, więc warto wybrać rozwiązanie w pełni bezobsługowe.
Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą pomp ciepła marki Junkers. Wszystkie informacje odnośnie pomp ciepła z rodziny Supraeco znajdują się na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers
RafalCichocki
 
Posty: 207
Dołączył(a): 2015-11-13, 09:16

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 963
Dołączył(a): Cz lip 05, 2008 14:29 am

Re: Alternatywa dla węgla

Postprzez ekonom » 2017-07-06, 10:12

Manio napisał(a):Czytałem ostatnio o tych różnych peletach, ekogroszkach itd. To wszystko na razie jedna wielka klapa.
Czy jest w ogóle wizja jakiejś alternatywy dla węgla, gazu czy ropy? I czy mówimy tu o najbliższych 5 latach? Obecnie mało opłacalne moim zdaniem są te alternatywne źródła energii.


A co jest złego w węglu? Na razie pozyskiwanie energii z innych źródeł typu panele fotowoltaiczne nie jest wcale bardziej ekologiczne - ta technologia jeszcze potrzebuje trochę czasu. Gaz jest dobry, drzewo również, pompa ciepła również ma swoje zalety w pewnych okolicznościach. Wątpię by w najbliższych 5 latach miało się coś zmienić. Trzeba patrzeć na tu i teraz, co się teraz opłaca i co jest najwydajniejsze. A to zależy od wielu czynników: nowy czy stary budynek, rodzaj ocieplenia, strefa klimatyczna (nawet w Polsce to jest różnica), oczekiwania i tak dalej. Dyskutować można wiele, ale już kwestia samej dystrybucji ciepła po domu - tu już coraz więcej wskazuje na pewną innowację jakim są nadmuchy zamiast grzejników. Posiadam takie ogrzewanie od roku, pierwszy sezon grzewczy za mną i naprawdę polecam się tym zainteresować. Koszty instalacji wcale nie odbiegają aż tak od tradycyjnych grzejników. Jak ktoś potrzebuje więcej info to tu można wiele poczytać feelco.pl oni wykonywali dla mnie te instalacje i jest zrobiona bardzo dobrze.
Avatar użytkownika
ekonom
 
Posty: 11
Dołączył(a): 2016-07-21, 10:19

Re: Alternatywa dla węgla

Postprzez RafalCichocki » 2017-07-13, 12:43

Witam,

Ogrzewanie podłogowe sprawdza się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach budynku mieszkalnego. Jedynie w przypadku pomieszczeń o większym zapotrzebowaniu na moc cieplną lub o niewielkiej powierzchni podłogi może być wymagane zastosowanie grzejników lub systemu mieszanego. Wyróżniamy trzy strefy ogrzewania podłogowego w budynku: strefa brzegowa znajdująca się od 60cm do 1m od przegrody zewnętrznej o dopuszczalnej temperaturze 35°C, strefa pobytowa o temperaturze do 29°C oraz strefa łazienkowa o maksymalnej temperaturze do 33°C. W ofercie producentów jest wiele rodzajów materiałów na podłogę, które są odpowiednie do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym. Można nawet wykorzystać specjalnego rodzaju drewno.
Aby dodatkowo obniżyć rachunki za ogrzewanie jako źródło ciepła w budynku można zastosować pompę ciepła lub kocioł kondensacyjny. Zachęcam w tym kontekście do zasięgnięcia informacji na temat produktów marki Junkers na stronie: http://www.junkers.pl/produkty/.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers
RafalCichocki
 
Posty: 207
Dołączył(a): 2015-11-13, 09:16

Re: Alternatywa dla węgla

Postprzez Hallada » 2017-07-17, 11:24

@ekonom, na jakiej podstawie uważasz, że pozyskiwanie energii z paneli fotowoltaicznych nie jest bardzie ekologiczne od wykorzystania węgla? Czyżby panele emitowały zanieczyszczenia do powietrza? ...
http://silver-service.pl/
Hallada
 
Posty: 190
Dołączył(a): 2016-07-18, 07:36

Re: Alternatywa dla węgla

Postprzez mazi88 » 2017-07-17, 19:47

panele same z siebie nie wydzielają raczej nic do atmosfery. Nie wiem jak to wygląda w procesie produkcji. Nie orientowałem się. A jeśli chodzi o alternatywę do węgla to jest kilka rozwiązań np pompa ciepła. Moim zdaniem w pełni ekologiczna.
mazi88
 
Posty: 202
Dołączył(a): 2014-02-20, 21:55

Re: Alternatywa dla węgla

Postprzez iggney » 2017-07-31, 07:49

Alternatywą dla węgla jest dobra izolacja. Wiem, że to paradoksalnie brzmi może dla niektórych, ale tak jest. Przy dobrej izolacji styropianem można znacząco zmniejszyć koszty, ilość paliwa potrzebnego do ogrzania domu. Wtedy tez można się przerzucić na inny ekologiczny system, np. klimatyzację.
iggney
 
Posty: 70
Dołączył(a): 2017-02-13, 10:54

Re: Alternatywa dla węgla

Postprzez RafalCichocki » 2017-08-01, 12:05

Witam,

Uzyskiwanie energii z paneli fotowoltaicznych, jest oczywiście metodą w pełni ekologiczną, która pozbawiona jest emisji zanieczyszczeń. Jednak energia pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych to energia elektryczna. Do jej przemiany na energię cieplną potrzebować będziemy specjalnej instalacji grzewczej zainstalowanej w budynku. Takie rozwiązanie nie jest wystarczalne do ogrzania całego budynku ze względu na ilość uzyskanej energii z 1m2 panela. Należałoby wtedy pokryć większą część dachu lub zastosować baterię paneli fotowoltaicznych zlokalizowaną w otoczeniu budynku. Koszty takiego rozwiązania przekraczałyby koszty zastosowania jednego z tradycyjnych rozwiązań. Panele fotowoltaiczne natomiast doskonale współpracują z pompami ciepła oraz elektrycznymi podgrzewaczami ciepłej wody użytkowej.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers
RafalCichocki
 
Posty: 207
Dołączył(a): 2015-11-13, 09:16

Re: Alternatywa dla węgla

Postprzez mirash » 2017-08-15, 19:07

W kwestii dobrej izolacji polecam poczytać o styropianie http://styropian.men/ można się sporo dowiedzieć, np. jaki styropian wykorzystać do poszczególnych fragmentów budynku.
mirash
 
Posty: 103
Dołączył(a): 2015-02-14, 17:00

Re: Alternatywa dla węgla

Postprzez erzecznikKT » 2017-08-24, 08:44

Prawda jest taka, że wszystkie tradycyjne surowce, jak węgiel, gaz, olej czy nawet pelety mogą podrożeć lub ulec wyczerpaniu. Najlepszą alternatywą są urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, jak chociażby pompa ciepła. Niskotemperaturowe źródła ciepła mogą być wystarczalne, jednak tylko pod takim warunkiem, że dom ma bardzo małe straty energii związane z przenikaniem czy konwekcją i w związku z tym - bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło. A takie zalety oferują tylko domy pasywne, z odpowiednio ciepłymi ścianami, oknami i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Można więc powiedzieć, że alternatywą dla węgla jest termoizolacja i rekuperacja :)
erzecznikKT
 
Posty: 195
Dołączył(a): 2015-03-29, 12:20

Re: Alternatywa dla węgla

Postprzez mazi88 » 2017-08-24, 15:57

ciekawa teoria. :)
Najważniejsze aby te rozwiązania ekologiczne były tańsze. Osobiście mocno zastanawiam się czy w przyszłości nie zamontować pompy ciepła aby mieć "łatwiej" podczas ogrzewania domu.
mazi88
 
Posty: 202
Dołączył(a): 2014-02-20, 21:55


Zobacz też to

Avatar użytkownika
Doradca Reklama
 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 am
Poprzednia stronaNastępna stronaPowrót do Domy energooszczędne i pasywne 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość